Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz zajęć muzyczno-ruchowych
w grupie 4-5-latków
Temat: „ Zimowe zabawy” Grupa wiekowa: 4-5-latkiCel główny: doskonalenie umiejętności muzyczno-ruchowych
Cele operacyjne:
-dzieci rozwiązują zagadkę słowną,
- naśladują ruchy nauczyciela w zabawie ruchowej z muzyką
- słuchają bajki logopedycznej pt. ,,Zimowe zabawyˮ,
- wykonują ćwiczenia języka, warg, podniebienia miękkiego oraz żuchwy,
-odpowiadają na pytania zadawane przez nauczyciela,
-aktywnie słuchają muzyki poważnej,
- grają na instrumentach,
- pilnują rytmu,
-czekają na swoją kolej podczas wystukiwania rytmu,- biorą aktywny udział w zabawach muzyczno-ruchowych do piosenek pt. ,,Zimowe zabawyˮ oraz pt . ,,Zimowa poleczkaˮ,
- wykonują pracę plastyczną pt .,,Śnieżynkaˮ przy pomocy masy solnej oraz brokatu.
Metody:
- Słowna: rozmowa, słuchanie bajki, instrukcje i objaśnienia nauczycielki,- Czynna: zadań stawianych dzieciom do wykonania, samodzielnych doświadczeń
- Metoda aktywnego słuchania muzyki wg Matti Strauss
- Pedagogika zabawy
Formy pracy:- Zajęcia prowadzone z całą grupą, indywidualna praca dzieci.
Środki dydaktyczne:
bajka logopedyczna pt. ,,Zimowe zabawyˮ, instrumenty muzyczne (grzechotki, janczary i trójkąty), płyty CD oraz odtwarzacz, opaski z wizerunkiem bałwanka dla każdego dziecka, niebieskie kartki, biała masa solna, brokat.
Przebieg:
1. Powitanie przy piosence pt. ,,Chodźcie do kołaˮ
2. Wysłuchanie przez dzieci zagadki jako wstępu do tematu.
Na rzekach lód,na polach śnieg,zamieć straszliwa.Kiedy to bywa?
(zima)
3. ,,Tupu, tup po śnieguˮ- zabawa ruchowa, naśladowcza w kole.
4. Zabawa „Prawda – fałsz”. Nauczyciel czyta pytania ,dzieci za pomocą ruchu (prawda-klaśnięcie, fałsz-podskok) odpowiadają na pytania.
- Na sankach jeździmy na trawie. –F- Kiedy trwa zima na drzewach rosną liście. – F- Czapka i szalik są potrzebne zimą. – P- Zimą biegamy boso po łące. – F.- Zimą należy dokarmiać ptaki . –P- Zimą możemy jeździć na sankach.- P- Śnieg jest koloru czerwonego.- F.- Zimą z nieba pada oranżada. – F- Zimą chodzimy po dworze w krótkich rękawkach. – F- Zimą można zrobić lodowisko.- P.
5. Wysłuchanie przez dzieci bajki logopedycznej pt. ,,Zimowe zabawyˮ.
Powtarzanie po nauczycielu wybranych elementów, wykonywanie ćwiczeń artykulacyjnych
( warg, języka, podniebienia miękkiego i żuchwy).
,,Zimowe zabawyˮ
Przyszła zima. Przez całą noc padał biały, puszysty śnieg (cyk – cyk – cyk). Przez całą noc wiał zimowy wiatr.... (sz….sz….sz….), i zawiewał ogromne zaspy śniegu (sss…..sss….ssss….). Rano jednak wyjrzało słońce i nastała piękna pogoda, w sam raz na zimowe zabawy dzieci z przedszkola (szeroki uśmiech, ząbki widoczne). Wszystkie przedszkolaki pomaszerowały przez zaśnieżone alejki do pobliskiego parku ( szur – szur – szur ), (tup– tup – tup). Na początku dzieci ulepiły pięknego bałwana. Utoczyły śnieżne kule (nabieramy powietrze buzią, nadymamy policzki, zatrzymujemy przez chwilę, a potem mocno i długo wypuszczamy). Potem kule popychały z całej siły (wypychamy językiem dolne ząbki). Na ...