Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Anna B
Konspekt lekcji języka niemieckiego
Temat: „Von Kopf bis Fuß””.(Od głowy do stóp)
Data: 04.12.2019
Klasa: VIII
Cel główny: poznanie rzeczowników w liczbie pojedynczej i mnogiej dot. części ciała, czasownik „boleć” i „czuć się”Cele operacyjne lekcji: - uczeń potrafi wymienić części ciała wraz z rodzajnikiem,
- uczeń potrafi powiedzieć co go boli,- uczeń umie zapytać o samopoczucie
Materiały i pomoce dydaktyczne: podręcznik, zeszyt ćwiczeń, karta pracy, płyta CD, tablica multimedialnaTechniki pracy: praca indywidualna, wykonywanie poleceń według instrukcji.
PRZEBIEG LEKCJII. Część organizacyjna (powitanie uczniów, sprawdzenie obecności, zapisanie tematu).II. Część zasadnicza
Pogadanka wprowadzająca do tematu lekcji. Nauczyciel informuje uczniów, czym będą zajmować się w dniu dzisiejszym na zajęciach.
Nauczyciel pyta uczniów jakie części ciała znają i potrafią wymienić. (przypomnienie z klasy V)
Uczniowie otwierają podręczniki na str. 34. Nauczyciel włącza płytę CD. Uczniowie słuchają oraz powtarzają słowa wypowiedziane przez lektora.
Nauczyciel podkreśla fakt, iż nie każda część ciała w języku niemieckim jest tego samego rodzaju jak w języku polskim np. nos (ten) – die Nase (ta).
Nauczyciel prosi poszczególnych uczniów o ponowne przeczytanie rzeczowników na forum klasy.
Uczniowie przechodzą do ćwiczenia 4. Nauczyciel prosi o wstanie z ławek i słuchanie tekstu z płyty CD. Zadaniem uczniów jest wskazywanie części ciała, które słyszą.
Nauczyciel rozdaje przygotowaną kartę pracy dot. części ciała. Po chwili uczniowie czytają na forum klasy rozwiązanie.
Nauczyciel pisze na tablicy odmianę czasowników „weh tun” - „boleć” oraz „sich fühlen” - „czuć się”, wyjaśnia ich zastosowanie. Uczniowie budują dwa dowolne zdania z podanymi czasownikami oraz częściami ciała.
Uczniowie otwierają zeszyty ćwiczeń na str. 34 oraz rozwiązują ćwiczenia nr 1 i 2. Ćwiczenia polegają na dopasowaniu obrazka (rzeczy) do podanego wyrazu (części ciała). Ćwiczenie 2 to diagram, z którego należy wykreślić części ciała. Ćwiczenia te dążą do utrwalenia pisowni rzeczowników wraz z rodzajnikami.
Na koniec lekcji nauczyciel włącza prezentację multimedialną wykonaną przez mgr Konrada Pajewskiego z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Jeleniej Górze. (Prezentacja pobrana z portalu www.45minut.pl) Prezentacja multimedialna przedstawia temat części ciała oraz zawiera kilka zagadek.
Zakończenie
Zadanie domowe – ćwiczenie 6 oraz 8 ze strony 35 z zeszytu ćwiczeń
Nauczyciel podsumowuje zajęcia, ocenia aktywność uczniów, poprawia ewentualne błędy popełniane podczas ćwiczeń.