Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
„Magiczne słówka” – stosowanie zwrotów grzecznościowych od najmłodszych lat
Dziecko o wiele więcej uczy się z tego, kim jesteśmy, niż z tego, co mówimy.
Dlatego musimy być tym, kim chcemy, żeby stały się nasze dzieci.
Joseph Chilton Pearce
Człowiek to istota społeczna, która jest stworzona do życia we wspólnocie. Jednak aby czuć się akceptowanym, musi nauczyć się zachowań wymaganych w danym społeczeństwie. Warunkiem właściwego funkcjonowania w grupie jest nabycie odpowiednich umiejętności, czyli tzw. uspołecznienie.
Dziecko zdobywa wiedzę o życiu najpierw od rodziny. To od najbliższych uczy się ról społecznych, styka się z zasadami, normami i wartościami.
Wiek przedszkolny przynosi nowe doświadczenia. Zarówno podczas zabaw dowolnych, jak i organizowanych przez nauczyciela, dziecko poznaje zasady prawidłowego funkcjonowania w grupie. Warto wspólnie ustalić reguły właściwego zachowania, np. w formie graficznie przedstawionego „Kodeksu przedszkolaka” i wyeksponować go w widocznym miejscu w sali. Zabawy tematyczne stwarzają okazję do poznania różnych ról społecznych, a także wdrażają dzieci do używania „Magicznych słówek” w kontaktach z innymi.
Wprowadzenie dziecka w świat wartości i dobrych manier pomaga mu w kształtowaniu obrazu własnego „ja”. Pokazywanie za pomocą piosenek, historyjek obrazkowych czy różnych form literackich przykładów właściwego i nagannego postępowania uczy dzieci rozróżniania dobra od zła. Literaturę można też wykorzystać do utrwalania nawyków kulturalnego zachowania w codziennych sytuacjach.
Naukę dobrych manier trzeba rozpocząć jak najwcześniej i z czasem poszerzać zakres zdobywanych przez dziecko umiejętności. Nasze wymagania względem dziecka muszą być dostosowane do jego wieku i percepcji. Dzieci w wieku 2 – 3 lat z powodzeniem mogą już uczyć się posługiwać zwrotami „proszę”, „dziękuję” i „przepraszam”. Pięciolatek powinien już opanowywać sztukę przedstawiania się oraz witania i żegnania. Istotne jest, aby rodzice przestrzegali zasad dobrych manier, gdyż to oni stanowią dla dziecka wzór do naśladowania. Kiedy najbliżsi są uprzejmi i kulturalni względem siebie i innych dziecko powiela to zachowanie.
Ucząc dziecko zwrotów grzecznościowych należy pamiętać o:
- Wytrwałości i konsekwencji w ćwiczeniach, gdyż jest to bardzo żmudny proces.
- Przypominaniu dziecku o stosowaniu słów: „proszę”, „dziękuję”, „przepraszam”, „dzień dobry”, „do widzenia”, „dobranoc”, aby nabrało przekonania, że są one ważne i potrzebne w życiu.
- Stosowaniu charakterystycznych gestów przy używaniu zwrotów grzecznościowych, gdyż dzięki temu dziecko lepiej zapamięta „Magiczne słówka”.
- Tłumaczeniu dziecku jakie sytuacje wymagają zastosowania zwrotów grzecznościowych.
- Dziękowaniu dziecku za każdą przysługę, przepraszaniu za błędy, proszeniu o pomoc, witaniu i żegnaniu się z nim, ponieważ dobrym przykładem najskuteczniej nauczymy dziecko właściwego zachowania.
Nauczenie dziecka dobrych manier to długi proces wymagający czasu, cierpliwości i powtarzalności.
Należy pamiętać, że osiągnięcie ...