Dodaj publikację
Autor
Marta Stefańska
Data publikacji
2020-01-28
Średnia ocena
0,00
Pobrań
91

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Branżowa Szkoła Specjalna kucharz, temat "Podział zwierząt rzeźnych"
 Pobierz (docx, 15,9 KB)

Podgląd treści

Konspekt zajęć

Przedmiot: zajęcia praktyczne

Klasa: II ZSZ kucharz

Data: 17.05.2018

Czas trwania: 6 godzin

Prowadzący: Marta

Blok tematyczny: Mięso zwierząt rzeźnych

Temat zajęć: Ogólne wiadomości o mięsie. Badanie weterynaryjne i znakowanie mięsa. Cechy mięsa świeżego i nieświeżego. Doskonalenie umiejętności czytania ze zrozumieniem informacji zapisanych w formie tabel i wykresów. Dojrzewanie mięsa. Sposoby utrwalania mięsa na dłuższy i krótki okres.

Cel główny: Uczeń zapozna się z ogólnymi wiadomościami o mięsie zwierząt rzeźnych

Cele operacyjne: - uczeń: 

- zna jak dzielimy zwierzęta rzeźne

- potrafi odróżnić stemple weterynaryjne

- wskaże cechy mięsa świeżego i nieświeżego

- wymieni sposoby utrwalania mięsa na krótki i dłuższy okres

- prawidłowo przeprowadzi proces technologiczny produkowanych potraw

- zaplanuje kolejność wykonywanych czynności

- stosuje zasadę oszczędnego gospodarowania surowcami

- dba o dobrą organizację pracy

- potrafi pracować w zespole

- dba o przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy

- przestrzega zasad higieny produkcji, próbowania potraw i higieny osobistej

Metody:

Słowne: pogadanka, objaśnienie, rozmowa kierowana

Oglądowe: pokaz, prezentacja

Praktyczne: zajęć praktycznych

Formy pracy: indywidualna, grupowa, zbiorowa

Środki dydaktyczne: podręczniki, artykuły prasowe, ilustracje, tabele i wykresy z charakterystyką mięsa zwierząt rzeźnych, surowce, różnorodne narzędzia i sprzęt kuchenny, receptury, normatywy surowcowe, techniki wykonania

Przebieg zajęć:

Czynności organizacyjno-przygotowawcze:a) powitanieb) sprawdzenie listy obecnościc) sprawdzenie stopnia przygotowania do zajęć ( strój roboczy)

d) zapytanie o samopoczucie uczniów

e) zapisanie tematu do dziennika

f) podział uczniów na grupy

Instruktaż wstępny :

a) wprowadzenie w tematykę nowego bloku tematycznego o mięsie zwierząt rzeźnych

b) sformułowanie tematu i podanie celów lekcji,

c) praca nad nowym materiałem,

d) omówienie techniki sporządzania potraw,

e) omówienie wiodących przepisów BHP,

f) zapoznanie z harmonogramem pracy,

Praca w grupach:

a) zaplanowanie czynności związanych z wykonaniem zadania

b) organizacja stanowiska pracy – zgromadzenie i rozmieszczenie na stanowiskach pracy surowców, narzędzi i urządzeń zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy

c) wykonanie potraw zgodnie z recepturą

Instruktaż bieżący podczas wykonywania zadań przez uczniów zaplanowanych potraw w oparciu o receptury, dokładny, kilkukrotny obchód wszystkich stanowisk pracy na każdym etapie produkcji ze zwróceniem uwagi na:- dokładność i staranność wykonywanych potraw- właściwą organizację i tempo pracy

- przeprowadzenie, w sposób zgodny z zasadami, obróbki wstępnej oraz cieplnej produktów

- kontrola ilościowa i jakościowa surowca - prawidłową postawę przy wykonywanych czynnościach- dobór i prawidłowe posługiwanie się sprzętem - przyglądanie się pracy uczniów i w razie potrzeby udzielanie instruktażu indywidualnego wraz z pokazem prawidłowego wykonania danej czynności- zapobieganie błędom podczas sporządzania potraw- pokaz prawidłowego sposobu podania i dekorowania - zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo i utrzymanie porządku w miejscu pracy

Instruktaż końcowy – podsumowanie i ocena ...