Dodaj publikację
Autor
Danuta Begierska
Data publikacji
2020-02-10
Średnia ocena
0,00
Pobrań
67

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Lekcja przygotowana dla uczniów klasy 4, w scenariuszu gotowe materiały do wykorzystania na tablicy interaktywnej ,krzyżówki z możliwością do wydrukowania .
 Pobierz (docx, 19,3 KB)

Podgląd treści

Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie czwartej z wykorzystaniem tablicy interaktywnej

Temat: Warto… – baśń o trzech małych świnkach.

Cele ogólne:

-Wyrabianie i rozwijanie zdolności rozumienia utworów literackich oraz innych tekstów kultury.

-Kształcenie umiejętności poprawnego mówienia oraz pisania zgodnego z zasadami pisowni polskiej.

-Rozwijanie zdolności dostrzegania wartości ważnych w życiu i kierowania się tymi wartościami.

- Znajomość wybranych utworów z literatury polskiej i światowej oraz umiejętność mówienia o nich z wykorzystaniem potrzebnej terminologii.

-Rozwijanie umiejętności efektywnego posługiwania się technologią informacyjną.

Cele szczegółowe:

•rozpoznaje fikcję literacką – I.1.2

•rozróżnia i wyjaśnia elementy realistyczne i fantastyczne w utworach – I.1.3

•charakteryzuje bohaterów w czytanych utworach – I.1.9

•wskazuje wartości w utworze oraz określa wartości ważne dla bohatera – I.1.20

•objaśnia znaczenia dosłowne i przenośne w tekstach – I.1.15 •odczytuje elementy fantastyczne i rzeczywiste w tekście

•określa cechy postaci

•omawia wartość jednomyślności we wspólnym działaniu

•identyfikuje narratora

•odczytuje przesłanie baśni

wie, co to jest morał.

•uczestniczy w rozmowie na zadany temat – III.1.1 •uzasadnia swoje zdanie w rozmowie na zadany temat, odwołując się do przykładów z doświadczenia lub obserwacji

Metody: ćwiczenia aktywizujące, praca z tekstem,

Formy pracy: praca indywidualna , praca z całą klasą, mapa mentalna

Środki dydaktyczne : tablica interaktywna, podręcznik, krzyżówka, wykreślanka

Przebieg lekcji:

1)Czynności organizacyjno-porządkowe.

2)Sprawdzenie pracy domowej.

3)Podanie tematu i celu lekcji:

Na tej lekcji poznamy baśń ,,Trzy małe świnki’’, ocenimy ich postępowanie, porozmawiamy o wartości pracy w życiu człowieka, sformułujemy morał, poznamy kim jest narrator.

Faza realizacyjna

1.Uczniowie opowiadają treść baśni przeczytanej w domu.

2.Porządkują kolejność zdarzeń (ćwiczenie na tablicy interaktywnej Learning Apps ) https://learningapps.org/display?v=pfv42807c19

3.Na tablicy uzupełniają mapkę skojarzeń wokół słowa dom, następnie przerysowują ją do zeszytu.

Dom--------------------------

4.Kolejnym zadaniem jest charakteryzowanie świnek, ich postawa wobec życia,

dyskutują i oceniają. (ćwiczenia interaktywne) https://learningapps.org/display?v=pq45ox03519

5.Uczniowie jako podsumowanie oceny bohaterek wykonują ćwiczenie na tablicy interaktywnej. Zastanawiają się, jak dokończyć temat. Co warto na podstawie baśni, dochodzą do stwierdzenia, że warto być pracowitym. Zapisują w zeszycie morał.

6.Następnie uczniowie wymieniają elementy realistyczne i fantastyczne z baśni.

7.Wprowadzenie pojęcia narrator, w tym celu uczniowie najpierw rozwiązują krzyżówkę, którą wklejają do zeszytu ( na tablicy interaktywnej jest duża krzyżówka, którą rozwiązujemy wspólnie).

https://progmar.net.pl/szkola/narzedzia/krzyzowki/danuta-begierska/1365/2

Rozwiązanie krzyżówki to właśnie słowo narrator. Nauczyciel wyjaśnia ,kim jest narrator, co wie o świecie przedstawionym. Zapisanie definicji w zeszycie ...