Dodaj publikację
Autor
Jolanta Markowska- Chudaś
Data publikacji
2020-03-27
Średnia ocena
0,00
Pobrań
28

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Temat: Doskonalenie elementów technicznych w mini koszykówce.
 Pobierz (docx, 15,5 KB)

Podgląd treści

SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO

Temat: Doskonalenie elementów technicznych w mini koszykówce.

Klasa:V

Powiązanie z wcześniejszą wiedząOstatnio uczyliśmy się techniki odbić w piłce koszykowej, pracowaliśmy nad rozwijaniem koordynacji ruchowej.

Zadanie główne:

Kształtujemy szybkość w grach i zabawach ruchowych

Zadania szczegółowe w zakresie:

Sprawności kondycyjno - koordynacyjnej: Uczeń

poprawi szybkość, zwinność

kształtuje ogólną sprawność fizyczną

wzmocni siłę mięśni NN i RR

Umiejętności:

Uczeń

kształtuje szybkość w grach i zabawach

poprawi czas reakcji, orientację przestrzenną

doskonali chwyty piłki

Wiadomości:

Uczeń

pozna znaczenie szybkości jako składowej sprawności fizycznej

zna zasady bezpieczeństwa podczas lekcji wychowania fizycznego

Usamodzielniania:

Uczeń

współuczestniczy w organizacji lekcji:

angażuje się w doskonalenie własnej sprawności

przestrzega zasad fair play

dba o bezpieczeństwo własne i współćwiczących:

przygotowuje bezpieczne miejsce ćwiczeń

Cele sformułowane w języku ucznia: Poznam i wykonam ćwiczenia, które poprawią moje umiejętności koszykarskie i będę potrafił wykorzystać je w grze.

Pytanie kluczowe: Czy poprawne wykonywanie elementów technicznych pomaga w prowadzeniu efektywnej gry?

Nacobezu (co uczniowie będą potrafili po lekcji): uczeń będzie potrafił poprawnie technicznie i dokładnie wykonać poznane elementy z piłki koszykowej i wykorzystać w czasie lekcji.

Metody: pokaz, wyjaśnienie, naśladowcza, zadaniowa ścisła, bezpośredniej celowości ruchuFormy: zabawowa, grupowa, indywidualnaPomoce dydaktyczne: piłki, pachołki, szarfy, koła hula- hop, woreczki, drabinka koordynacyjna

Przebieg lekcji:1.Czynności organizacyjne-powitanie, sprawdzenie gotowości do zajęć, podanie celów lekcji

2.Realizacja tematu:a)Część wstępna – rozgrzewka:

-ćwiczenia wszystkich partii mięśni -(ćw. ramion ,ćw. tułowia, ćw. nóg , ćw. mięśni brzucha, ćw. w podskokach- zabawa „ Berek z piłką”3. Część główna:- podział uczniów na 2 grupy, pokaz i objaśnienie

a)Zabawa integracyjna z materacami ucząca współpracy w grupie-wygrywa grupa, która dotrze jako pierwsza do linii końcowej

b)Wyścigi rzędów

Bieganie dookoła ostatniego pachołka,najpierw jeden uczeń,potem zabiera drugiego ucznia,trzeciego itd.

Podawanie piłki górą w pozycji siedzącej ,ostatni biegnie dookoła pachołka i siada na początku

Podawanie piłki górą,bokiem z pozycji leżącej do ostatniego ucznia w szyku,ostatni biegnie przeskakując przez nogi pozostałych uczniów dookoła pachołka ,po powrocie kładzie się na początku

Kozłowanie piłki slalomem między pachołkami

c)Zabawa „kóło-krzyżyk”

Na środku sali zostają ustawione hula-hopy.Zawodnicy dwóch drużyn próbują trafić do kosza.Po udanym trafieniu mogą wykonać ruch w zabawie „Kółko-krzyżyk”

d)Część końcowa – relaksacyjna-Głowa,uszy,brzuch ,boki,kolana,worek-zabawa kto szybciej złapie worek

4.Podsumowanie:- pogadanka na temat trudności wykonywanych ćwiczeń,- ocena pracy na zajęciach,

-ewaluacja zajęć,- uporządkowanie miejsca ćwiczeń.