Dodaj publikację
Autor
Aneta Szczęsna
Data publikacji
2020-04-06
Średnia ocena
0,00
Pobrań
58

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt i scenariusz lekcji do tematu: Normy spożycia węglowodanów i skutki ich niewłaściwego spożycia. Źródła występowania w pożywieniu.
 Pobierz (docx, 19,6 KB)

Podgląd treści

Klasa: I Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych Przedmiot: Zasady żywienia człowieka

KONSPEKT LEKCJI

Temat: Normy spożycia węglowodanów i skutki ich niewłaściwego spożycia. Źródła występowania w pożywieniu.

I. Cele lekcji .

Ogólny :

- znaczenie węglowodanów w żywieniu człowieka

Cele szczegółowe:

Po zakończonych zajęciach uczeń:

1.Wiadomości

(cel poznawczy)

- zna normy spożycia węglowodanów – wie, jaki procent dziennego zapotrzebowania na energię pokrywają węglowodany - wie, ile energii (kcal) otrzymujemy ze spalenia 1 g węglowodanów - określa skutki nadmiaru i niedoboru węglowodanów – identyfikuje choroby powstałe na skutek nadmiaru i niedoboru węglowodanów w organizmie człowieka - wymienia źródła węglowodanów w pożywieniu

2. Umiejętności

(cel kształcący)

- wyciąga błędy popełniane w żywieniu młodzieży - oblicza udział węglowodanów, stanowiących źródło energii w całodziennej diecie - oblicza udział węglowodanów w zapotrzebowaniu kalorycznym organizmu. - porównuje zawartość węglowodanów w produktach spożywczych na podstawie tabel składu i wartości odżywczych w produktach spożywczych i wyciąga wnioski - analizuje zawartości poszczególnych produktach spożywczych na podstawie informacji podanej na opakowaniu

3. Postawa

(cel wychowawczy)

- uświadamia rówieśników o skutkach niewłaściwego spożywania węglowodanów - posiada świadomość znaczenia prawidłowego żywienia młodego organizmu

2. Metoda i forma pracy

Metody pracy :

- metoda asymilacji wiedzy (podająca):

- wykład z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej

- metoda samodzielnego dochodzenia do wiedzy (metoda problemowa)

Forma lekcji: lekcja poświęcona opracowaniu materiału, jedna jednostka lekcyjna

3. Środki dydaktyczne - prezentacja multimedialna, projektor, laptop podręcznik: Zasady Żywienia Człowieka, H. Kunachowicz i inni, Wydawnictwo WSiP – karty pracy wraz z notatką do uzupełnienia, - kalkulator, - tabela zawartości węglowodanów ogółem w niektórych produktach spożywczych – opakowania produktów spożywczych

4.Przebieg lekcji

SCENARIUSZ LEKCJI:

Faza przygotowawcza

1. Czynności organizacyjne (sprawdzenie listy obecności) - 2 minuty

2. Sprawdzenie wiadomości z ostatnich lekcji - 5 minut

Faza realizacyjna

3. Nawiązanie do lekcji związanej rolą jaką spełnia błonnik - 3 minuty

4. Podanie i omówienie nowego tematu – 20 minut

5. Wypełnianie kart pracy ucznia, tworzenie notatki. Zapisanie dyspozycji w zeszycie – 10 minut.

Faza podsumowująca

6. Powtórzenie wiadomości - 5 minut

RAZEM 45 minut

ad. 1. Sprawdzenie obecności według dziennika.

ad. 2 i 3. Sprawdzenie wiadomości z ostatnich lekcji dotyczących:

- roli jaką spełnia błonnik w żywieniu człowieka

Przykłady pytań kierowanych do uczniów w ramach sprawdzenia wiadomości z poprzednich lekcji:

do jakich węglowodanów zaliczamy błonnik, przyswajalnych czy nieprzyswajalnych?

(uzasadnij odpowiedź na pytanie)

Wymień funkcje jaką spełnia błonnik w żywieniu człowieka.

ad. 4. Podanie i omówienie tematu.

Temat lekcji: Normy spożycia węglowodanów i skutki ich niewłaściwego spożycia. Źródła występowania w pożywieniu.

ad.5. Wypełnianie kart pracy ucznia, tworzenie notatki. Załączniki – karta pracy1, karta pracy 2

ad. 6. Powtórzenie wiadomości. Utrwalenie nowego materiału w celu sprawdzenia stopnia ...