Dodaj publikację
Autor
Ewelina Pastuszak
Data publikacji
2020-04-07
Średnia ocena
0,00
Pobrań
121

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Celem zajęć jest pokazanie doskonalenia poznanych działań matematycznych: dodawanie, odejmowanie, mnożenie, dzielenie liczb w zakresie 30 poprzez rozwijanie umiejętności myślenia strategicznego, logicznego oraz rozumienia zasad.
 Pobierz (docx, 15,3 KB)

Podgląd treści

SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ

Klasa: 2

Czas pracy: 45 min

Przedmiot/ rodzaj zajęć: Edukacja wczesnoszkolna- edukacja matematyczna

Temat: Gry i zabawy matematyczne- czynnościowe nauczanie matematyki.

Wymagania z podstawy programowej:

- dodaje do podanej liczby w pamięci i od podanej liczby odejmuje w pamięci: liczbę jednocyfrową, liczbę jednocyfrową, liczbę 10 (3.2 )

- mnoży i dzieli w pamięci w zakresie tabliczki mnożenia (3.3)

- wykorzystuje warcaby, szachy i inne gry planszowe lub logiczne do rozwijania umiejętności myślenia strategicznego, logicznego, rozumienia zasad itd. (6.8)

Cele lekcji:

1. Cel główny (nadrzędny) lekcji: doskonalenie poznanych działań matematycznych: dodawanie, odejmowanie, mnożenie, dzielenie liczb w zakresie 30

2. Cele operacyjne nauczania:

a) na poziomie wiadomości (uczeń wie):

- dodaje, odejmuje, mnoży, dzieli w zakresie 30

- zna wartości monet i banknotów

- wie, że programowanie może zastosować w wykonywaniu działań matematycznych

b) na poziomie umiejętności (uczeń potrafi):

- potrafi zastosowań przemienność dodawania i mnożenia

- za pomocą kolorów potrafi zaprogramować ozobota

3. Cele wychowania (kształtowanie postaw, zachowań):

- wykazuje umiejętność słuchania innych osób

- wykazuje postawę czynnego zaangażowania w pracę na lekcji

- potrafi współdziałać z innymi w grupie

Typ lekcji: zajęcia utrwalające

Zastosowane metody nauczania:

podające (pogadanka, objaśnienie, wyjaśnienie)

aktywizujące ( gry dydaktyczne )

praktyczne (pokaz, ćwiczenia)

Forma zajęć:

praca indywidualna

praca zbiorowa

praca grupowa

Wykorzystane środki dydaktyczne:

roboty - ozoboty

karty pracy dla ucznia

spinnery

karty bingo

płyta CD z muzyką

papierowe banknoty i monety

Struktura lekcji:

Powitanie.

Przypomnienie zagadnień z poprzedniej lekcji.

Przedstawienie celu zajęć.

Wspólne układanie kolorowej wieży.

Karta pracy- programowanie ozobota.

Przerwa śródlekcyjna- taniec „Boogie- woogie”.

Gra „Zakręcony pieniądz”.

Bingo matematyczne.

Podsumowanie zajęć.

Ocena pracy.

Przebieg lekcji:

Powitanie.

Przypomnienie zagadnień z poprzedniej lekcji.

Przedstawienie celu zajęć.

Wspólne układanie kolorowej wieży:

- uczniowie losują kolorowe cegiełki, na których znajdują się działania matematyczne; wynik obliczają w pamięci i układają z cegiełek wieżę od najniższego wyniku do najwyższego- rosnąco;

Karta pracy- programowanie ozobota:

- uczniowie obliczają działanie i zapisują wynik, następnie używając kolorów programują robota tak, aby jadąc wyznaczoną trasą dojechał do pola z wynikiem obliczonego wcześniej działania;

Przerwa śródlekcyjna- taniec „Boogie- woogie”:

- uczniowie stają w parach i tańczą- wykonują ruchy zgodnie z tekstem piosenki;

Gra „Zakręcony pieniądz”:

- uczniowie otrzymują planszę z banknotami i monetami na obwodzie koła; zadaniem ucznia jest wprawienie w ruch ustawionego na środku planszy spinnera, a następnie obliczenie sumy trzech wylosowanych nominałów;

Bingo matematyczne:

- uczniowie otrzymują szablony z liczbami, na których będą zaznaczać odpowiednie cyfry; wybrany uczeń losuje karteczkę i odczytuje działanie - pozostali wykonują obliczenia, odszukują wyniku na swojej karcie i zaznaczają kolorową kredką ...