Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz zajęć badawczych dla dzieci 6- letnich
Temat: Przedszkolne laboratorium.
Cele ogólne:
- rozbudzenie ciekawości otaczającym światem,
- prowadzenie obserwacji i wyciąganie wniosków z doświadczeń i eksperymentów.
Cele operacyjne:
Dziecko:
- zna zasady obowiązujące podczas prowadzenia doświadczeń,
- przeprowadza doświadczenie zgodnie z instruktażem nauczyciela i z jego niewielką pomocą,
- potrafi wypowiadać się na temat obserwowanych zjawisk,
- próbuje formułować wnioski z obserwacji,
- współpracuje w grupie bez konfliktów,
- cierpliwie oczekuje na efekty doświadczeń,
- nie zraża się niepowodzeniem.
Metody:
- oparte na działaniu,
- oparte na obserwacji,
- oparte na słowie.
Formy pracy:
- indywidualna,
- grupowa .
Przebieg zajęć:
1. Powitanie
2. Skaczące rodzynki.
Do doświadczenia potrzebujemy:
- wodę gazowaną,
- słoiki,
- rodzynki
Jak sprawić, aby rodzynki skakały w wodzie? Nauczyciel prezentuje dzieciom zachowanie rodzynek w zwykłej wodzie z kranu (nie skaczą). Następnie dzieci nalewają wody gazowanej do słoików i wrzucają po kilka rodzynek. Co się dzieje? Obserwują jak rodzynki pokrywają się bąbelkami, które unoszą je ku górze słoika. U góry bąbelki pękają powodując opadanie rodzynek na dno. Sytuacja powtarza się tak długo aż woda wytraci cały gaz (dwutlenek węgla). Takie zjawisko jest wykorzystywane do wydobywania wraków okrętów z dna mórz i oceanów. Łatwo wydobyć ciężkie przedmioty z wody przytwierdzając do nich balony z gazem, który ma mniejszą gęstość niż woda.
3. Chmura i kolorowy deszcz.
Do doświadczenia potrzebujemy:
- słoiki,
- woda z kranu,
- pianka do golenia,
- barwniki spożywcze lub zrobione z krepy (barwniki muszą mieć intensywne kolory),
- ocet, krepa (opcjonalnie),
- kubeczki plastikowe,
- łyżeczki lub pipety,
Dzieci tworzą barwniki potrzebne do doświadczenia mieszając barwnik spożywczy z wodą lub mocząc kawałki krepy w wodzie z dodatkiem octu. Następnie nalewają wody do ok. ¾ słoika. Nauczyciel pomaga dodać na powierzchnię wody piankę do golenia tak, aby nie wystawała za bardzo poza słoik. To będzie „chmurka”. Dzieci ostrożnie i powoli polewają „chmurkę” wybranym barwnikiem i obserwują jak przenika, przesiąka on przez nią tworząc w wodzie fantazyjny deszcz a „chmurka” nie roztapia się. Dzieci dotykają pianki, jest ona puszysta, mnóstwo w niej bąbelków powietrza (dziur). Barwnik jest gęstszy i znajduje przejście wśród tych „dziurek” nie niszcząc samej „chmurki”. Podobnie woda przenika przez gąbkę.
4. Piankowa farba.
Do doświadczenia potrzebujemy:
- pianka do golenia,
- lejący klej wikolowy (biały),
- barwniki (jak w doświadczeniu poprzednim),
- ołówki,
- patyczki (takie jak po lodach) lub higieniczne,
- białe kartki techniczne,
Do plastikowych kubeczków dzieci wlewają klej i barwnik. Mieszają dokładnie. Do tej mikstury nauczyciel dodaje porcję pianki do golenia. Należy to jeszcze raz wymieszać. Proporcje kleju, barwnika i pianki dać takie, aby nie było zbyt rzadkie i ...