Dodaj publikację
Autor
Aneta Gadomska
Data publikacji
2020-04-17
Średnia ocena
0,00
Pobrań
9

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć z języka niemieckiego- utrwalanie czasu zegarowego
 Pobierz (docx, 17,5 KB)

Podgląd treści

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO

Klasa VII

Ilość jednostek lekcyjnych- 1 godzina (45 min)

Thema: Übungen mit Zeitangaben/ Ćwiczenia z określeniem czasu.

CEL GŁÓWNY:

Uczeń potrafi określić, która jest teraz godzina

Uczeń potrafi określić godzinę wykonywania określonych czynności

CELE SZCZEGÓŁOWE:

Uczeń opanował już wyrażenia związane z określaniem czasu zegarowego

Uczeń jest wdrażany do systematycznej pracy i utrwalania materiału dydaktycznego realizowanego na poprzednich zajęciach

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

tablica interaktywna

tablica

podręcznik i zeszyt ćwiczeń

kartki ksero z godzinami

płyta CD z nagraniem godzin

odtwarzacz do płyt

PRZEBIEG ZAJĘĆ

FAZA WSTĘPNA/PRZYGOTOWAWCZA:

Nauczyciel wita się z uczniami, sprawdza listę obecności oraz koryguje błędy w pracy domowej, która polegała na zapisaniu godzin zegarowych na dwa sposoby (oficjalnie i potocznie).

I AUFGABE/ I ZADANIE: „Aktywizacja zespołu klasowego”

Nauczyciel wyświetla na tablicy interaktywnej godziny zegarowe i prosi poszczególnych uczniów o określenie, która to jest godzina

II AUFGABE/II ZADANIE: „Losowanie kartek z godzinami”

Uczniowie losują przygotowane wcześniej przez nauczyciela karteczki z godzinami. Następnie muszą określić, która to godzina po niemiecku, a uczeń siedzący obok ma za zadanie określić, która to godzina po polsku.

FAZA WŁAŚCIWA/PODSTAWOWA:

III AUFGABE/III ZADANIE: „Prezentacja nowego materiału dydaktycznego”

Nauczyciel prosi, aby uczniowie otworzyli podręczniki i zapoznali się z treścią zadania 18a na stronie 76. Następnie nauczyciel zapoznaje uczniów z nazwami czynności dnia codziennego i prosi o zapisanie nowych wyrażeń do zeszytu.

IV AUFGABE/IV ZADANIE: „Utrwalanie nowego materiału dydaktycznego”

Uczniowie pracując w grupach dobierają czas zegarowy do określonych czynności dnia codziennego, a następnie zapisują je w zdaniach na tablicy. Nauczyciel koryguje błędy w zdaniach. Uczniowie odpowiadają na pytania zamieszczone na ksero. Pytania i odpowiedzi zawierają określenia godzin zegarowych.

V AUFGABE/V ZADANIE: „Utrwalanie materiału w toku ćwiczeń wdrażających”

Uczniowie słuchają scenek ze słuchowiska skupiających się na użyciu określeń godzin zegarowych a następnie dostosowują numer scenki z pokazaną na obrazku godziną.

FAZA KOŃCOWA:

VI AUFGABE/VI ZADANIE: „Utrwalenie materiału w toku ćwiczeń sprawnościowych”

Nauczyciel zadaje uczniom pytania odnoszące się do ich przebiegu dnia i koryguje błędy w wypowiedziach uczniów.

VII AUFGABE/VII ZADANIE: „Zadanie i objaśnienie pracy domowej”

Nauczyciel objaśnia pracę domową. Uczniowie mają za zadanie opisać swój przebieg dnia z dokładnym określeniem godzin zegarowych.