Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz zajęć
Grupa wiekowa: 3-, 4-latki
Tematyka kompleksowa: „Mikołajki”
Temat dnia: „Mikołajkowa niespodzianka”
Cele główne:
- wprowadzenie dzieci w świąteczny nastrój związany z Mikołajkami,
- rozwijanie myślenia w toku rozwiązywania zadań stawianych dzieciom.
Cele szczegółowe:
- dziecko potrafi klasyfikować przedmioty wg wielkości,
- potrafi przeliczać przedmioty we własnym zakresie,
- potrafi porównywać wielkości zbiorów, stosując określenia: mniej, więcej, tyle samo,
- potrafi zaśpiewać piosenkę oraz zagrać na grzechotkach akompaniament do refrenu,
- reaguje na umówiony sygnał,
- orientuje się w schemacie ciała,
- wykonuje pracę plastyczną na przykładzie wzoru wykonanego przez nauczyciela,
- uczestniczy w zabawach.
Metody:
- czynne (zadań stawianych dziecku, samodzielnych doświadczeń),
- słowne (rozmowa, polecenia, objaśnienia),
- oglądowe (pokaz, obserwacja).
Formy:
- indywidualna,
- zbiorowa.
Środki dydaktyczne: list od Mikołaja, instrumenty-grzechotki, nagranie piosenki pt. „Mikołaj” (lub innej dowolnej piosenki o tematyce świątecznej) oraz podkład muzyczny pt.„Zaprzęgi”, zestaw obrazków do klasyfikowania (prezenty małe i duże), kartka mała i duża, klej w sztyfcie, wycięte z papieru elementy czapki Mikołaja – po jednym zestawie dla każdego dziecka.
Przebieg zajęć:
Zabawa na powitanie „Witają się nasze… (rączki, nóżki, plecy)”.
Dzieci poruszają się swobodnie po sali, na umówiony sygnał zatrzymują się i witają wskazaną przez nauczyciela częścią ciała.
„List od Mikołaja” – nauczyciel czyta list, w którym wyszczególnione są zadania, jakie wykonać mają dzieci. „Kochane dzieci! Dziś są moje Imieniny. Tego dnia, czyli 6 grudnia wszystkie dzieci na świecie obdarowywane są przeze mnie upominkami. Dla Was też dzisiaj przygotowałem malutkie niespodzianki – prezenty. Ale żeby je otrzymać, najpierw musicie rozwiązać kilka zadań. Oto one:” (dzieci wykonują zadania z poniższych podpunktów - od pkt 3 do 6)
Piosenka pt. „Mikołaj” z użyciem instrumentów (grzechotki/marakasy) – śpiew i akompaniament.
Zabawa ruchowa „Zaprzęgi”.
Dzieci dobierają się w pary, tworząc zaprzęgi. Poruszają się po sali w rytm muzyki. Na przerwę w muzyce, zatrzymują się.
„Prezenty małe i duże” – zabawa matematyczna. Klasyfikowanie.
Dzieci segregują prezenty wg wielkości. Porównują wielkości zbiorów. Przeliczają w dostępnym zakresie.
„Czapka Mikołaja” – praca plastyczna przy stoliczkach.
Dzieci naklejają na kartkę fragmenty czapki - z dostępnych elementów tworzą czapkę Mikołaja.
Otrzymanie upominków, podziękowanie za wspólnie spędzony czas.
Dla Pani Iwonki
Dla Pani Kasi
Dla Pani Joli
Dla Pani Dyrektor
Dla Pani Iwonki
Dla Pani Kasi
Dla Pani Joli
Dla Pani Dyrektor