Dodaj publikację
Autor
Sylwia Kilińska Surma
Data publikacji
2020-04-27
Średnia ocena
0,00
Pobrań
6

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji "Ich möchte einen Orangensaft. (Chciałbym/Chciałabym sok pomarańczowy" dla klasy IV na podstawie podręcznika "Mach mit".
 Pobierz (docx, 20,9 KB)

Podgląd treści

SCENARIUSZ LEKCJI

IMIĘ I NAZWISKO NAUCZYCIELA: Sylwia Kilińska – Surma

NAUCZANY PRZEDMIOT: język niemiecki

KLASA: V

DATA: 06.04.2017

TEMAT: Ich mochte einen Orangensaft. (Chciałbym/Chciałabym sok pomarańczowy)

CELE OGÓLNE:

poszerzenie i utrwalenie słownictwa z zakresu: nazwy potraw i napojów,

kształtowanie poprawnej wymowy, umiejętności mówienia,

doskonalenie umiejętności rozumienia ze słuchu; 

CELE OPERACYJNE:

zna niektóre nazwy napojów,

potrafi zapytać drugą osobę, czy chce jej się pić,

potrafi odpowiedzieć na to pytanie,

potrafi powiedzieć czego chciałby się napić,

potrafi użyć rzeczownika z rodzajnikiem nieokreślonym z biernikiem,

potrafi odmienić czasownik mochten przez osoby,

potrafi wspólnie z klasą zaśpiewać piosenkę „Ich habe Durst”.

METODY PRACY:

programowa z wykorzystaniem podręcznika programowego

praca pod kierunkiem nauczyciela, z wykorzystaniem różnych środków dydaktycznych

aktywizująca – „burza mózgów”

FORMY:

 frontalna

praca indywidualna, zbiorowa oraz w parach i grupach

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: 

magnetofon, płyta CD

podręcznik i zeszyt ćwiczeń "Mach mit" 

tekst piosenki „Ich habe Durst” przygotowane dla nauczyciela

PRZEBIEG ZAJĘĆ: 1. Faza organizacyjna: Powitanie uczniów, sprawdzenie listy obecności, zapisanie tematu. 2. Faza wprowadzająca: Rozgrzewka językowa - uczniowie odpowiadają na pytania zadane im przez nauczyciela:

Was isst du zum Fruhstuck?

Was trinkst du zum Fruhstuck?

Was isst du morgens/vormittags/mittags/nachmittags/abends?

Was trinkst du morgens/vormittags/mittags/nachmittags/abends?

Nauczyciel na tablicy zapisuje nazwy napojów, które uczniowie poznali już na wcześniejszych lekcjach – „burza mózgów”.

3. Faza główna - Prezentacja nowego materiału leksykalnego oraz utrwalanie tego materiału (podr. zad. 1 i 2 na str. 79, zeszyt ćw. zad. 16 na str. 76).

- Prezentacja dialogu, na podstawie, którego uczniowie samodzielnie formułują regułę gramatyczną dotyczącą użycia rodzajnika nieokreślonego w bierniku (podr. zad. 3 na str. 79) oraz utrwalenie tej reguły (zeszyt ćw. zad. 18 i 19 na str. 76 i 77).

4. Faza relaksacyjna: 

- Uczniowie śpiewają piosenkę „Ich habe Durst”. 5. Faza podsumowująca: - Uczniowie odpowiadają na pytanie nauczyciela, stosując materiał leksykalny i gramatyczny poznany na dzisiejszej lekcji:

Hast du Durst?

- zadanie domowe - uczniowie powinni ułożyć 5 zdań w języku niemieckim z zastosowaniem nowego materiału leksykalnego i gramatycznego,

- ocena aktywności uczniów,

- pożegnanie uczniów.

1. Faza organizacyjna: Powitanie uczniów, sprawdzenie listy obecności, zapisanie tematu. 2. Faza wprowadzająca: Was isst du zum Fruhstuck?

Was trinkst du zum Fruhstuck?

Was isst du morgens/vormittags/mittags/nachmittags/abends?

Was trinkst du morgens/vormittags/mittags/nachmittags/abends?

Nauczyciel na tablicy zapisuje nazwy napojów, które uczniowie poznali już na wcześniejszych lekcjach – „burza mózgów”.

3. Faza główna - Prezentacja nowego materiału leksykalnego oraz utrwalanie tego materiału (podr. zad. 1 i 2 na str. 79 ...