Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
SCENARIUSZ LEKCJI
IMIĘ I NAZWISKO NAUCZYCIELA: Sylwia Kilińska – Surma
NAUCZANY PRZEDMIOT: język niemiecki
KLASA: IV a
DATA: 02.03.2018
TEMAT: Sonntag in meiner Familie. (Niedziela w mojej rodzinie).
CELE OGÓLNE:
poszerzenie i utrwalenie słownictwa z zakresu: nazwy członków rodziny, dni tygodnia, sposoby spędzania wolnego czasu,
kształtowanie poprawnej wymowy, umiejętności mówienia,
doskonalenie umiejętności rozumienia ze słuchu;
CELE OPERACYJNE:
zna nazwy członków rodziny
potrafi wymienić dni tygodnia,
utrwala nazwy form spędzania wolnego czasu,
potrafi powiedzieć co wolałby robić używając zwrotu „Ich möchte lieber … „
utrwala odmianę czasowników słabych przez osoby,
potrafi odmienić czasownik „basteln” przez osoby,
METODY PRACY:
programowa z wykorzystaniem podręcznika programowego, zeszytu ćwiczeń,
praca pod kierunkiem nauczyciela, z wykorzystaniem różnych środków dydaktycznych
aktywizująca – „kula śnieżna”
FORMY:
frontalna
praca indywidualna, zbiorowa oraz w parach
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
magnetofon, płyta CD
podręcznik i zeszyt ćwiczeń "Mach mit"
karty pracy przygotowane przez nauczyciela.
PRZEBIEG ZAJĘĆ: 1. Faza organizacyjna: Powitanie uczniów, sprawdzenie listy obecności, zapisanie tematu. 2. Faza wprowadzająca: Rozgrzewka językowa –Uczniowie przypominają nazwy członków rodziny – „kula śnieżna”, uczniowie otrzymują od nauczyciela rozsypankę z dniami tygodnia i w parach układają wyrazy w odpowiedniej kolejności. (3 pierwsze pary, które wykonają zadanie poprawnie otrzymują ocenę bardzo dobrą).
3. Faza główna - Prezentacja nowego materiału leksykalnego oraz utrwalanie tego materiału (podr. zad. 1 i 2 na str. 60, zeszyt ćw. zad. 9, 10 na str. 51),
-zwrócenie uwagi uczniów na odmianę czasownika „basteln” i powtórzenie zasad odmiany czasowników słabych – zeszyt ćwiczeń zad. 13 str.52,
- Prezentacja dialogu, na podstawie, którego uczniowie dowiadują się, co oznacza zwrot „Ich möchte lieber … .”
4. Faza relaksacyjna:
- Uczniowie w parach układają podobne dialogi oraz ustnie je prezentują. 5. Faza podsumowująca: - Uczniowie odpowiadają na pytanie nauczyciela, stosując materiał leksykalny i gramatyczny poznany na dzisiejszej lekcji:
Was machst du am Sonntag?
Was machst du am Freitag?
Was macht deine Mutter/dein Vater am Sonntag?
- zadanie domowe - uczniowie powinni ułożyć 5 zdań w języku niemieckim – co robią poszczególni członkowie ich rodziny w niedzielę - z zastosowaniem nowego materiału leksykalnego i gramatycznego, osoby chętne wykonują dodatkowa kartę pracy, utrwalającą odmianę czasowników w języku niemieckim.
- ocena aktywności uczniów,
- pożegnanie uczniów.