Dodaj publikację
Autor
Anna Kmieć
Data publikacji
2020-04-29
Średnia ocena
0,00
Pobrań
41

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz godziny wychowawczej w klasie 5 integracyjnej o dostrzeganiu swoich mocnych stron.
 Pobierz (docx, 377,4 KB)

Podgląd treści

Lekcja otwarta – godzina wychowawcza

w klasie 5a (integracyjnej)

Termin: 5.03.2020 r.

Czas trwania: 45 minut

Temat: Dostrzeganie mocnych stron.

Cele ogólne:

- zachęcanie do pozytywnego myślenia o sobie

- wzmacnianie poczucia własnej wartości

Cele szczegółowe (uczeń):

- jest świadomy swoich mocnych stron

- potrafi mówić o swoich zaletach

- zna mocne strony swoich kolegów/koleżanek

Metody pracy: słowna, w tym rozmowa kierowana, ćwiczenia aktywizujące, zadań praktycznych

Formy pracy: grupowa, indywidualna

Środki dydaktyczne: karton do wykonania plakatu, kartki z wypisanymi przykładami wad i zalet, klej, karta pracy, kredki, miękkie siedziska.

PRZEBIEG ZAJĘĆ

Powitanie i sprawdzenie obecności. Zajęcie miejsca w kręgu na miękkich, kolorowych siedziskach.

Rozmowa wprowadzająca – z czym dzisiaj przychodzimy. Dzielenie się w kręgu informacjami na temat ważnych wydarzeń z ostatniego dnia/tygodnia.

Podanie tematu zajęć i kilku słów na temat zalet i wad.

Wspólne wykonanie plakatu – wady i zalety.

Uczniowie losują kartkę na której jest zapisana przykładowa wada lub zaleta, określa jej znaczenie lub podaje przykład, następnie przykleja kartkę w odpowiednim miejscu na kartonie. W ten sposób powstaje wspólna praca – plakat.

Karta super Szpiega.

Nauczyciel rozdaje uczniom kartę pracy, wyjaśnia szczegółowo na czym polega zadanie do wykonania. Uczniowie siadają do ławek. Każde dziecko wypełnia Kartę super Szpiega.

Po wykonaniu zadania nauczyciel zbiera prace. Dzieci wracają do kręgu na miękkie siedziska. Nauczyciel pokazuje po kolei karty dzieci, odczytuje informacje tam zawarte, reszta dzieci próbuje odgadnąć o kim jest dana karta.

Zabawa ruchowa „Wszyscy ci, którzy …”

Uczestnicy siedzą w kręgu, a nauczyciel wstaje i wypowiada formułę typu: „Wszyscy ci, którzy pomagają innym” – dzieci, które uważają że posiadają daną cechę wstają energicznie i muszą zmienić miejsce siedzenia na miękkim siedzisku (dla jednego dziecka brakuje siedziska). Osoba, dla której brakuje siedziska próbuje wymyśleć formułę zawierającą pozytywne określenia. Nauczyciel wspiera, podpowiada, by zabawa przebiegała sprawnie.

Zakończenie zajęć – uczniowie wypowiadają się na temat zajęć, dzielą się własną refleksją.