Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Mieć czy być ?- uniwersalny wymiar dylematu Tomasza Judyma
Scenariusz z wykorzystaniem drzewka decyzyjnego
45 min
Plan wynikowy
• „Ludzie bezdomni” Stefana Żeromskiego
Cele lekcji
• uczeń potrafi: wypowiedzieć się na temat miejsca idei w życiu człowieka i związanego z tym poświęcenia; wymienić i omówić etapy życia Judyma; określić, w jakim stopniu młodość i dzieciństwo wpłynęły na mentalność lekarza; scharakteryzować sposób postrzegania świata przez Judyma; podać przyczyny i skutki decyzji doktora Tomasza o rozstaniu z Joanną Podborską; opisać emocje rozmówców w przytoczonych fragmentach powieści Ludzie bezdomni; rozważyć postawiony problem metodą drzewka decyzyjnego; pogrupować przyczyny i skutki decyzji Judyma według wskazanych kryteriów; ustosunkować się do tez zawartych w artykule; zredagować rozprawkę
Metody nauczania
• metody aktywizujące – drzewko decyzyjne, dyskusja; rozmowa kierowana, praca w grupach, praca z tekstem
Środki dydaktyczne
• karty pracy 1. i 2., tekst, Ludzie bezdomni Stefana Żeromskiego
Przebieg lekcji
Faza wprowadzająca
Nauczyciel rozpoczyna lekcję od dyskusji na temat miejsca idei w życiu człowieka i związanego z tym poświęcenia się dla jej urzeczywistnienia.
Faza realizacyjna
1. Prowadzący inicjuje rozmowę na temat Tomasza Judyma, etapów jego życia i związanych z nimi wydarzeń. Uczniowie w grupach wykonują zad. 1. z karty pracy 1. Po wypełnieniu tabeli i zaprezentowaniu efektów pracy uczniowie określają, w jakim stopniu dzieciństwo i młodość wpłynęły na mentalność lekarza i postrzeganie przez niego życia (karta pracy 1., zad. 2.).
2. Uczniowie charakteryzują sposób widzenia świata przez doktora Tomasza. W tym celu wykonują zad. 3. w karcie pracy 1. Oceniają też podejście bohatera do otoczenia.
3. Uczestnicy zajęć podają przyczyny rozstania Joasi i Judyma ( przywołują odpowiednie fragmenty powieści). Analizują emocje rozmówców.
Faza podsumowująca
1. Nauczyciel wręcza uczniom kartę pracy 2. Prosi o przedyskutowanie w grupach możliwości, jakie miał Judym, oraz przyczyn i skutków podjętej przez niego decyzji, a następnie uzupełnienie schematu (zad. 1.) i tabeli (zad. 2.). Po wykonaniu ćwiczeń liderzy grup przedstawiają efekty pracy swojego zespołu z krótkim uzasadnieniem.
2. Uczniowie czytają artykuł prasowy (tekst) i ustosunkowują się do zawartych w nim tez.
Praca domowa
Napisz rozprawkę na temat: „Największe poświęcenie, a może tchórzostwo? Oceń decyzję Judyma” .
Tekst
Jednym z podstawowych pytań, jakie stoi przed etosem działania społecznego dziś, to na ile należy odciąć się od idei społecznika jako tego, który poświęca się, poświęca swoje interesy dla dobra ogółu, dla sprawy, dla idei. Czy ten, który nie dbając o korzyści materialne, próbuje zmieniać rzeczywistość, pomagać innym jest już tylko głupcem, czy ewentualnie „sympatycznym wariatem” czy też niedoścignionym wzorem. Osobą, którą nie każdy może ...