Dodaj publikację
Autor
Marta Muszyńska
Data publikacji
2020-05-01
Średnia ocena
5,00
Pobrań
92

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt w oparciu o stosowaną analizę zachowania. Podano propozycję sesji z dzieckiem autystycznym w wieku przedszkolnym z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym.
 Pobierz (docx, 25,8 KB)

Podgląd treści

KONSPEKT ZAJĘĆ Z TERAPII BAHAWIORALNEJ

Data:

Prowadzący: mgr Marta Muszyńska

Uczestnik zajęć:

Rodzaj zajęć: terapia behawioralna

Temat zajęć: terapia indywidualna

Czas trwania zajęć: 60 min

Cele:

Dziecko:

pracuje w systemie sesja – przerwa

nie dotyka pomocy na stoliku dopóki nie usłyszy wydanego polecenia

siedzi samodzielnie na krześle

nawiązuje kontakt wzrokowy w momencie wymawiania jego imienia

wydłużanie u dziecka czasu koncentracji uwagi

eliminowanie zachowań niepożądanych

wzmacnianie prawidłowych zachowań

kształtuje umiejętności manipulowania

naśladuje ruchy z motoryki małej z przedmiotem

naśladuje ruchy motoryki dużej

dopasowuje obiektów 3d do 3d

kształtuje umiejętności z zakresu mowy biernej: nauka rzeczowników na konkretach (lalka), nauka części ciała (głowa), wykonywanie poleceń (zrób brawo), polecenia z obiektem (krojenie warzyw)

kształtuje umiejętności z zakresu mowy czynnej (imitowanie głoski a).

Forma terapii

stosowana analiza zachowania

Metody

hiperkorekcja

wzmocnienia

wygaszania zachowań niepożądanych

manipulowanie bodźcami poprzedzającymi: podpowiedzi

uczenie przez obserwację: naśladowanie, modelowanie

Techniki:

trening wyodrębnionych prób

Zasady pracy z dzieckiem:

dziecko ćwiczy w systemie sesja- przerwa. Sesja obejmuje ok. 15 prób

dziecko wzmacniane jest bezpośrednio, za każdą wykonaną próbę

należy uważać, by dziecko nie wyprzedzało poleceń nauczyciela

do sesji wybieramy kilka ćwiczeń z różnych sfer (manipulacja, mowa bierna, naśladowanie)

koniec przerwy sygnalizowane jest poleceniem: "Koniec przerwy"/"usiądź na krzesełko"

jeżeli dziecko kładzie się na wykładzinie podczas sesji, terapeuta podchodzi do dziecka, łapie je za rączkę i wydaje polecenie: „usiądź na krzesło”. W przypadku oporu dziecka trzymając dziecko za rękę powtarzamy polecenie co 5 sek. i czekamy aż dziecko podejdzie do stolika.

sesja kończy się poleceniem- "Masz przerwę". Dziecko przechodzi na wykładzinę i bawi się lalką z nauczycielem (karmienie lalki, kładzenie lali spać), nauczyciel zachęca dziecko do udziału w zabawach muzyczno-ruchowych, bądź idzie z dzieckiem się przejść po szkole.

Sposób motywowania dziecka:

wzmocnienia bezpośrednie (atrakcyjne zabawki, bądź nagrody biologiczne)

Rodzaje wzmocnień:

biologiczne czekoladka Kinder, mms, chipsy

stymulujące: zabawki dźwiękowe, muzyczne, interaktywne, grzechotki, zabawki piszczące

Pomoce dydaktyczne:

Stojak z krążkami, puzzle 2 elementowe, duże korale, sznurek, wbijanka żaba, młotek, sortery, układanki drewniane, klocki drewniane, młotki, telefony, klocki gumowe, kubki, kasztany, dzwonki, książeczki, czapki z daszkiem, ciastoliny, gazeta, białe kartki, łyżki, dynia, lalka, warzywo do krojenia, drewniany nóż, tacka, kołyska, butelka z mlekiem, piłka, minutnik

Przebieg zajęć:

Powitanie – przywitanie się z dzieckiem.

Piosenka: Witam Cię, witam Was…

Manipulowanie

Układanie kółek na patyk według kolejności

SD: ułóż kółka

SR: dziecko nakłada kółka na patyk

P: manualnie

Układanie puzzli 2 elementowych

SD: włóż gdzie pasuje

SR: dziecko wkłada puzzla gdzie pasuje

P: manualnie

Nawlekanie dużych korali

SD: nawlecz koraliki ...