Dodaj publikację
Autor
Mateusz Sobkowski
Data publikacji
2020-05-04
Średnia ocena
0,00
Pobrań
50

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

WOKÓŁ TOLERANCJI.
 Pobierz (pdf, 157,0 KB)

Podgląd treści

SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ

Nauczyciel:
Klasa: VII

TEMAT LEKCJI: WOKÓŁ TOLERANCJI.

Cel ogólny: Kształtowanie u uczniów postaw akceptacji i tolerancji oraz poszanowania praw
innych.

Cele operacyjne:

Uczeń:

uczestniczy w rozmowie na zadany temat,
gromadzi wiadomości, dokonuje selekcji informacji,
korzysta z informacji zawartych w różnych źródłach,
rozwija umiejętność krytycznej oceny pozyskanych informacji,
rozumie pojęcie tolerancji, akceptacji, dyskryminacji, rasizmu, ksenofobii,
uświadamia sobie znaczenie tolerancji i konsekwencje jej braku,
jest wrażliwy na odmienność innych postaw, kultur i religii,
potrafi dostrzec zachowania nietolerancyjne/ dyskryminujące,









• wie czym się różni tolerancja od akceptacji,

efektywnie współpracuje w grupie.

Metody pracy:

✓ metody problemowe w tym aktywizujące - dyskusja, „burza mózgów”,
✓ metody eksponujące – filmiki edukacyjne,
✓ metody podające – wyjaśnienie.

Materiały pomocnicze:

✓ filmiki edukacyjne – tabelki do analizy,
✓ kartki z poleceniami dla grup,
✓ piosenka Stanisława Sojki „Tolerancja”,
✓ quiz Czy jesteś tolerancyjny?
✓ kartki, flamastry.

Czas trwania zajęć: 45 min.

I.

Wprowadzenie

PRZEBIEG LEKCJI

1. Powitanie uczniów i czynności organizacyjne.

1

2. Wysłuchanie piosenki Stanisława Soyki ‘Tolerancja” - zapoznanie uczniów

z celem zajęć.

3. Wyjaśnienie pojęć tolerancja, dyskryminacja, rasizm, ksenofobia.

II.

Rozwinięcie

1. Praca w grupach z filmikami edukacyjnymi – rozdanie kartek z tabelkami.

Wspólna dyskusja nad sytuacjami przedstawionymi we filmach.

2. „Burza mózgów” na temat: czym ludzie różnią się od siebie? Wszystkie
pomysły zapisujemy na tablicy, szukamy jak najwięcej możliwości różnic np.
wygląd zewnętrzny, poglądy, zachowanie, upodobania, sposób bycia,
zachowanie, gust, religia, strój itp.

3. Dyskusja: Czy to dobrze czy źle, że się różnimy?

Podsumowanie dyskusji - stwierdzenie, że każdy jest jedyny, wyjątkowy
i niepowtarzalny. Dlatego też ma prawo z tego faktu czerpać radość, dumę,
poczucie własnej wartości. Taka postawa nazywa się TOLERANCJĄ.

4. Wyszukiwanie przykładów tragicznych skutków braku tolerancji – ‘burza
mózgów’. (np. wojny religijne, prześladowania ludzi o innych poglądach
politycznych, innej kulturze, odrzucenie ludzi chorych i niepełnosprawnych.)

5. Czy w codziennym życiu spotykamy się z nietolerancją? Uczniowie najpierw
podają różne przejawy nietolerancji, a następnie grupy przedstawiają scenki
nawiązujące do sytuacji w rodzinie, szkole, na podwórku, w grupie
rówieśniczej - zabawa – Tolerancja czy jej brak. Uczniowie dobierają się w
pary. Każda para losuje z tekturowego pudełka karteczkę z scenką do
odegrania. Pary kolejno odgrywają scenki. Po każdej zakończonej scenie, klasa
stwierdza, czy odegrana była postawa tolerancyjna, czy też nie.

III.

Podsumowanie:

1. Przeprowadzenie quizu: Czy jesteś tolerancyjny?
2. Uczniowie kolejno kończą zdanie wypowiedziane przez nauczyciela:

Toleruję…, ale nie akceptuję…

3. Wysłuchanie piosenki Stanisława Soyki ‘Tolerancja”
4. Podziękowanie uczniom za udział w zajęciach i zachęcenie ich do bycia

tolerancyjnymi na co dzień.

ZADANIA DLA GRUP (scenki do wyboru)

2

Przykładowe ...