Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Konspekt lekcji religii dla klasy III
PROWADZĄCY: Mirella Formela-Leik
DATA: 07.10.2015 r.
PROGRAM NAUCZANIA: W drodze do Wieczernika nr AZ-1-01/10
DZIAŁ PROGRAMU: Wypełniamy przykazania.
TEMAT: Bóg Jedyny.
CELE KATECHETYCZNE – WYMAGANIA OGÓLNE:
- Zapoznanie z treścią pierwszego przykazania Bożego: „Nie będziesz miał bogów cudzych
przede Mną” .
- Kształtowanie postawy zawierzenia i zaufania Bogu.
TREŚCI NAUCZANIA – WYMAGANIA SZCZEGÓŁOWE.
UCZEŃ:
- wie, co to znaczy zawierzyć Bogu;
- zna pojęcia: bożek, poganin;
- potrafi powtórzyć i wyjaśnić pierwsze przykazanie;
- coraz bardziej pragnie ufać Bogu i zawierzać mu swoje życie.
METODY I FORMY PRACY:
- modlitwa, pogadanka, śpiew, pokaz,
- praca z katechizmem, praca w zeszycie ćwiczeń;
- praca indywidualna i grupowa;
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- katechizm i ćwiczenia ucznia;
- plansza z I przykazaniem Bożym;
- płyta CD;
- świeca;
- tablica.
OGNIWA LEKCJI: CZAS:
Sprawy organizacyjno-porządkowe 5 min.
Powtórzenie materiału z poprzedniej katechezy 10 min.
Zasadnicza część zajęć edukacyjnych 20 min.
Podsumowanie zajęć 10 min.
DZIAŁANIE:
- Katecheta ukazuje dzieciom niebezpieczeństwo tworzenia sobie współczesnych bożków, czyli przedkładania innych rzeczy ( np. komputera, telewizji, zabawy ) ponad Pana Boga.
PRZEBIEG KATECHEZY
I. WSTĘP
Modlitwa „Duchu Święty.”
Sprawdzenie obecności.
Sprawdzenie i utrwalenie wiadomości z poprzedniej katechezy.
Przedstawienie celu katechezy (zawieszenie planszy z treścią pierwszego przykazania Bożego).
II. ODKRYWANIE WEZWANIA BOŻEGO
Praca z katechizmem – dzieci analizują najpierw pierwszą, potem drugą ilustrację na str. 28. Katecheta wyjaśnia, że na pierwszej ilustracji jest figurka bożka egipskiego, podobnego do byka. Starożytni często lepili lub rzeźbili wymyślone postacie, które uważali za bożka i oddawali im hołd. Pismo Święte nazywa takich ludzi poganami.
Przy drugiej ilustracji katecheta wyjaśnia, że w naszych czasach ludzie często wierzą bardziej w różne przypadki i wymyślone czary, niż w prawdziwego Boga. Następnie katecheta zadaje pytanie: co dzieci widzą na ilustracji ( uczniowie powinni wskazać, że jedna z dziewczynek chce iść do wróżki. Ale druga nie chce bo wie, że wróżenie i wiara w horoskopy jest występowaniem przeciwko prawdziwemu Bogu. To tak, jakbyśmy obcemu, złemu człowiekowi na ulicy wierzyli bardziej niż własnym opiekunom, którzy o nas dbają i nas kochają.
Katecheta zadaje pytania:
- co może być bożkiem w dzisiejszych czasach? ( np. komputer, telewizja )
- co może nas odciągnąć od Boga, stać się dla nas ważniejsze niż Pan Bóg?
III. ODPOWIEDŹ NA WEZWANIE BOŻE
Katecheta zadaje pytania:
- co możemy zrobić, aby nie ulec pokusie grzechu przeciwko pierwszemu Bożemu
przykazaniu?
- Jak odpowiedzieć Bogu na miłość, którą nas obdarza?
W rozmowie z dziećmi katecheta podkreśla fakt, że powinniśmy Boga postawić na pierwszym miejscu. Jemu zaufać i powierzać wszystkie sprawy, w nadziei, że nas wysłucha, ale ...