Dodaj publikację
Autor
Iwona Białobrzeska
Data publikacji
2020-05-06
Średnia ocena
0,00
Pobrań
23

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji z języka polskiego.
 Pobierz (pdf, 439,9 KB)

Podgląd treści

Przedmiot : język polski
Temat:
Realizowane
obszar/y podstawy
programowej

Cel/ le lekcji

Dostępna
technologia/
narzędzia w klasie
Dostępne w klasie
inne dodatkowe
wyposażenie

Przebieg lekcji z
uwzględnieniem
aktywności
uczniów

Etap edukacyjny: IV
Kryzys światopoglądu renesansowego humanisty.

1. Odbiór wypowiedzi i zawartych w nich informacji - Określa temat i główną myśl
tekstu - Wyszukuje w tekście informacje wyrażone wprost i ukryte - Wyciąga wnioski
z przesłanek zawartych w tekście 2. 1) przedstawia najistotniejsze treści wypowiedzi w
takim porządku, w jakim występują one w tekście; 2) charakteryzuje postać mówiącą
w utworze; 4) wskazuje funkcje użytych w utworze środków stylistycznych z zakresu
słownictwa (neologizmów, archaizmów, zdrobnień, zgrubień, metafor), ; 3.
Interpretacja. Uczeń: 1) przedstawia propozycję odczytania konkretnego tekstu kultury
i uzasadnia ją;
-uczeń poznaje treść Trenu IX Jana Kochanowskiego,
-uczeń dostrzega zmianę postawy renesansowego humanisty,
-uczeń utrwala cechy gatunkowe trenu.

Portret Jana Kochanowskiego, Internet, rzutnik multimedialny, stanowiska
komputerowe

Nagłośnienie

1. Quiz wiedzy na temat biografii Jana Kochanowskiego i wartości głoszonych

w pieśniach i fraszkach( pytania wyświetlone na rzutniku)

2. wirtualny spacer po Czarnolesie, Sycynie i Zwoleniu ( wykorzystanie

3.

zasobów e-podręcznika Język polski1)
Rozdanie kart pracy z ponumerowanymi chmurkami, w których należy
wpisać właściwe odpowiedzi ze szczególnym uwzględnieniem śmierci córek
poety i haseł stoicyzmu, epikureizmu głoszonych pieśniach i fraszkach

4. Postawienie kluczowego pytania na lekcji: Na czym polega kryzys

światopoglądu renesansowego poety?

5. Odsłuchanie Trenu IX w wykonaniu zwycięzcy Szkolnego konkursu

Recytatorskiego (w tle wyświetlony rękopis)

jak J. Kochanowski ukazuje Mądrość w trenie?
jakimi środkami artystycznego wyrazu posługuje się poeta?
jakie zmiany w głoszonych hasłach przez poetę dostrzegasz?

6. Podział klasy na trzy grupy. Zadaniem poszczególnych grup jest ustalenie
a)
b)
c)
Każda grupa zapisuje wnioski, które będą stanowić notatkę z lekcji.
7. Przypomnienie założeń trenu i odniesienie ich do omawianego utworu
8. Zadaniem domowym uczniów jest odpowiedź na kluczowe pytanie

postawione na lekcji w oparciu o wnioski z analizy i interpretacji utworu.

Sposób ewaluacji
lekcji


Kryteria

Metoda
niedouczonych
zdań, np.: Jan
Kochanowski
rewiduje swój
światopogląd o…
Nowatorstwo
Trenów J.
Kochanowskiego
polega na…

Wskaźniki

Uczeń dostrzega
zmianę elementów
światopoglądu
głoszonego przez
renesansowego
twórcę.
Uczeń dostrzega
podwójną rolę, w
jakiej występuje
podmiot liryczny