Dodaj publikację
Autor
Jolanta Lubecka-Grobelna
Data publikacji
2020-05-06
Średnia ocena
0,00
Pobrań
27

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

W załączniku znajduje się scenariusz lekcji fizyki . Temat: Załamanie światła. Klasa: VII W scenariuszu uwzględniłam również kompetencje kluczowe kształtowane podczas wykonywania poszczególnych zadań.
 Pobierz (docx, 13,0 KB)

Podgląd treści

Temat: Opisujemy bieg promieni w zjawisku załamania światła.

Powiązanie z wcześniejszą wiedzą: wstępne wiadomości z optyki, prostoliniowy bieg promieni świetlnych,

Cele lekcji:

A – wskaże kąt padania i kąt załamania światła,

B – wyjaśni, na czym polega zjawisko załamania światła,

C – zademonstruje zjawisko załamania światła,

-- narysuje bieg promienia przechodzącego z jednego ośrodka do drugiego w zależności od prędkości

rozchodzenia się światła w tych ośrodkach,

D – odczyta zależności kąta załamania od kąta padania dla wybranych ośrodków,

Wychowawczy:

-- kształtowanie postaw koleżeństwa, życzliwości i wzajemnej pomocy podczas pracy w grupie,

Cele sformułowane w języku ucznia:

-- wyjaśnię, w jakich warunkach i dlaczego załamuje się światło,

Pytanie kluczowe: Czy - chcąc upolować rybę bez wędki - będziesz celował w miejsce, w którym ją widzisz?

NaCoBeZU (co uczniowie będą potrafili po lekcji):

-- wyjaśnić, kiedy zachodzi załamanie światła,

-- rysować przejście promienia w zależności od ośrodka,

Umiejętności kluczowe ćwiczone podczas lekcji:

-- w zakresie tworzenia informacji,

-- w zakresie wielojęzyczności,

-- matematyczne oraz w zakresie nauk przyrodniczych,

-- społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się,

-- w zakresie przedsiębiorczości,

Metody: słowna – pogadanka, praca z instrukcją, eksperymentalna,

Formy: praca w grupach (parach),

Pomoce dydaktyczne: karta pracy, naczynie, szklanka, woda, moneta, łyżeczka,

Przebieg lekcji:

1. Czynności organizacyjne

-powitanie

-sprawdzenie obecności

-zapisanie daty, lekcji

2. Realizacja tematu:

Nauczyciel podaje temat lekcji.

Nauczyciel podaje cel lekcji.

Przeprowadzenie obserwacji i doświadczenia w parach uczniowskich.

Zapoznanie uczniów z prędkościami rozchodzenia się światła w różnych substancjach

(podręcznik str.263).

Rozwiązywanie zadań: 3b,c oraz 4 strona 177 (podręcznik „To jest fizyka” Nowa Era).

3. Podsumowanie:

Nauczyciel przypomina uczniom pytanie kluczowe i prosi o odpowiedź.

4. Ewaluacja po lekcji:

Nauczyciel prosi uczniów o przypomnienie celu lekcji.

Jaka mina przedstawia stan twojej wiedzy po dzisiejszych zajęciach? Narysuj odpowiedni symbol przy celu lekcji.