Dodaj publikację
Autor
Dorota Złotoś
Data publikacji
2020-05-07
Średnia ocena
0,00
Pobrań
59

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt zajęć koleżeńskich z wykorzystaniem innowacyjnej metody "Wiatraka matematycznego" w przedszkolu. Preferowany wiek dzieci - 5-6 lat.
 Pobierz (doc, 55,5 KB)

Podgląd treści

Konspekt na zajęcia koleżeńskie – „Wiatrak Matematyczny”
PRZEDSZKOLE NR 10 Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI
Grupa przedszkolna: SMERFY 5- 6 latki
Data: 13 grudzień 2018 r.
Prowadzący zajęcia: mgr Dorota Złotoś
Temat zajęć: Gry i zabawy matematyczne z wykorzystaniem wiatraka matematycznego.
Cel główny: - utrwalenie znajomości czterech podstawowych figur geometrycznych – koło , trójkąt, kwadrat, prostokąt, podstawowych kolorów – czerwony, żółty, niebieski, biały, zielony oraz cyfr od 0 do 9.
Cele szczegółowe:
- aktywizowanie myślenia
- rozwijanie pomysłowości
- przestrzeganie zasad pracy wolnej
- utrwalenie znajomości figur geometrycznych
- utrwalenie znajomości kolorów
- utrwalenie znajomości cyfr od 0 do 9
- aktywna nauka z wykorzystaniem wiatraka matematycznego
- umiejętności pracy zespołowej oraz indywidualnej
- umiejętność ponoszenia porażki oraz czekania na swoją kolej
- udział w zabawach ruchowych
- -wykonywanie poleceń nauczyciela
Cele operacyjne: ( dziecko)
- zna kolory : czerwony, żółty, zielony, niebieski, biały
- potrafi określić kształt figury geometrycznej: koło, prostokąt, kwadrat, trójkąt, serce, gwiazdka
- umie z podanych figur wybrać swoją figurę geometryczną zgodną z kolorem szarfy
- słucha poleceń wydawanych przez Nauczyciela, wykonuje je
- rozpoznaje cyfry od 0do 9
- odnajduje kolory swojej szarfy w klockach i układa je na szarfie zgodnie z cyfrą na niej wypisanej
- rozwiązuje zagadki
- uzupełnia figury geometryczne przedmiotami sypkimi – groch, makaron różnych kształtów fasolka
- przelicza w dostępnym dla siebie zakresie dodając lub odejmując 1
- potrafi pogodzić się z porażką
- potrafi czekać na swoją kolej
- wykonuje ćwiczenia fizyczne zgodnie z poleceniem Nauczyciela

Metody – czynne: samodzielnych doświadczenia, zadań stawianych do wykonania,
- słowne: rozmowa, objaśnienia
- oglądowe: obserwacja i pokaz
- aktywizujące
Formy – z całą grupą, praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
Pomoc dydaktyczna – wiatrak matematyczny, pomoce do wiatraka – cyfry od 0 do 9, kartki z figurami geometrycznymi, pudełko z figurami geometrycznymi, klocki kliki, lego, wafle, guziki w kształcie figur geometrycznych,
Literatura pedagogiczna dla prowadzących zajęcia – instrukcja do wiatraka matematycznego
Plansze dydaktyczne z figurami geometrycznymi, cyfry, wyliczanki
Przebieg zajęć:
1. Przywitanie dzieci, krótkie wprowadzenie do tematyki zajęć
2. Prezentacja wiatraka matematycznego, zapoznanie się z jego budową oraz właściwościami – kolory, kształty geometryczne, cyfry.
3. „Wesołe kolory” - podział dzieci do odpowiednich grup na wiatraku matematycznym – dzieci losują jajko niespodziankę z kolorem wstążki przy której mają stanąć – nauczyciel sprawdza –prawidłowość wykonania zadania
4. „Kolorowe figury” - rozpoznanie kształtu figury na szarfie przez dziecko – dzieci wybierają z pudełka kształt swojej figury wg koloru szarfy i kładą ją na swojej szarfie.
5. „Wesołe cyfry” - dzieci rozpoznają cyfrę na swojej szarfie a następnie idą wybranymi przez Nauczyciela grupami kolorów do pudełek z klockami i biorą ilość klocków odpowiadającą cyfrze napisanej na szarfie, układają je na niej a Nauczyciel sprawdza prawidłowość wykonania ...