Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
KONSPEKT ZAJĘĆ Z OGRODNICTWA
Klasa: II oddział klasy Przysposabiającej do Pracy
Data realizacji zajęć: 15.05.2019
Czas trwania: 90 -130 min.
Prowadzący: Ewa Burdziuk
Temat: Sadzenie rozsad pomidorów do gruntu
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności prawidłowego sadzenia i palikowania rozsad pomidora
Cele szczegółowe:
➢ Rozpoznawanie i właściwe nazywanie części roślin;
➢ Wyrabianie umiejętności sadzenia pomidorów wg. gatunku (wielkości) i palikowania wiotkołodygowych odmian;
➢ Wyrabianie właściwych postaw w grupie;
➢ Utrwalanie nawyku porządkowania miejsca pracy i czyszczenia narzędzi ogrodniczych po wykonanym zadaniu;
➢ Wzbogacanie słownictwa ogrodniczego i właściwego formułowania zdań.
Metody pracy: wykład, pokaz, zajęcia praktyczne
Formy pracy: indywidualna, grupowa
Środki dydaktyczne: łopatka, konewka, pikownik, tabliczki do oznaczania roślin,
paliki, zapinki do podtrzymywania roślin.
Przebieg zajęć:
Na przerwie uczniowie przebierają się w strój roboczy
A. Wstęp – przywitanie, sprawdzenie obecności, przypomnienie wiadomości z ostatniej lekcji, przedstawianie tematu zajęć
B. Część właściwa:
a) Przypomnienie części roślin
b) Przypomnienie zasad BHP pracy w ogrodzie
c) Zapoznanie z zasadami prawidłowego sadzenia rozsad do gruntu
Sadzenie rozsad na wcześniej przygotowanym stanowisku (grządki odchwaszczonej,
przekopanej, wygrabionej z wytyczonymi ścieżkami ):
1. Pokaz prawidłowego sadzenia do gruntu:
- przed posadzeniem rozsady pomidorów na grządce przeznaczonej na pomidory
wykopujemy dołki w rozstawie około 40 cm. Przy każdym dołku – około 10 cm od
niego – wbijamy palik, do którego później przywiążemy krzew pomidora;
- pobieramy sadzonki różnych odmian pomidorów ze stołu w szklarni szkolnej;
- przenosimy na miejsce sadzenia;
.- wlewamy wodę do wykopanego dołka;
- umieszczamy sadzonkę w dołku nieco głębiej niż rosła w doniczce;
- przysypujemy roślinę ziemią, dociskając ją do korzeni;
- przypinamy sadzonkę do palika;
- podlewamy;
- oznaczamy wysadzoną odmianę pomidora.
2. Podział klasy na grupy 2-3 osobowe. Wyłonienie „liderów” grup.
3. Przygotowanie przez grupy stanowiska pracy (przygotowanie sadzonek, narzędzi ogrodniczych, palików, zapinek, itp.).
4. Wykonanie pod kierunkiem nauczyciela sadzenia rozsad pomidorów do gruntu wg. schematu ustalonego podczas pokazu
gr. I –sadzi i palikuje rozsady pomidorów wysokich;
gr. II – sadzi i palikuje rozsady pomidorów niskich.
6. Uporządkowanie miejsca pracy.
7. Oczyszczenie i odłożenie na właściwe miejsce narzędzi ogrodniczych.
8. Zadanie domowe – ułożenie puzzli (rośliny pomidora), wklejenie ich do zeszytu,
podpisanie (niektórzy uczniowie po śladzie) i pokolorowanie.
9. Przebranie się w szatni roboczej ze stroju roboczego w strój codzienny.
10. Podsumowanie pracy na zajęciach