Dodaj publikację
Autor
Elżbieta Targosz
Data publikacji
2020-05-13
Średnia ocena
0,00
Pobrań
38

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć świetlicowych
 Pobierz (docx, 26,8 KB)

Podgląd treści

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH

TEMAT DNIA: Mój dom – moja rodzina.

DATA: 19.11.2019 r.

PROWADZĄCY: Targosz Elżbieta

OBSERWUJĄCY ZAJĘCIA: Franciszek Paleta

CZAS TRWANIA: 60 minut

GRUPA: I klasa

CEL GŁÓWNY:

- utrwalenie i sprawdzenie posiadanych przez dzieci wiadomości o rodzinie i domu,

- tworzenie pozytywnych kontaktów w grupie, integracja.

CELE OPERACYJNE:

Uczeń:

- uświadomią sobie potrzeby miłości rodzinnej w życiu każdego człowieka,

- uczestniczy w zabawach tematycznych i integracyjnych;- słucha krótkich utworów literackich i odpowiada na pytania dotyczące ich treści;- doskonali umiejętności językowe;- dokonuje analizy i syntezy sylabowej prostych wyrazów;- stosuje się do zasad bezpieczeństwa - usprawnianie umiejętności przeliczania;

- dziecko zna stosunki pokrewieństwa w rodzinie, - wymienia członków swojej najbliższej rodziny.- wykazuje się empatią w kontaktach międzyludzkich,

Kompetencje kluczowe realizowane w czasie zajęć:

Porozumiewanie się w języku ojczystym – zdolność dzieci do wyrażania i interpretowania pojęć, myśli, uczuć, faktów i opinii, rozumienie ze słuchu, odpowiadanie na pytania do wiersza, mówienie pełnymi zdaniami, wzbogacanie słownictwa, czytanie.

Porozumiewanie się w językach obcych – zdolność do rozumienia wyrazów, rozumienie ze słuchu, mówienie.

Kompetencje matematyczne - umiejętność rozwijania i wykorzystywania myślenia matematycznego w celu rozwiązywania problemów wynikających z codziennych sytuacji. Wykonywanie obliczeń w zakresie 10 (dodawanie i odejmowanie). Prędkość prawidłowego obliczenia warunkuje sukces grupy.

Kompetencje informatyczne – obejmują umiejętne i krytyczne wykorzystywanie technologii społeczeństwa informacyjnego (TSI) w nauce dziecka. Wykorzystywanie aplikacji Learning Apps do zadań wykonywanych przez dzieci. Dzieci nabywają umiejętność realnego wykorzystywania w nauce technologii informatycznych.

Umiejętność uczenia się - zdolność konsekwentnego i wytrwałego uczenia się dzieci poprzez zabawę, efektywnego zarządzania czasem i informacjami, zarówno indywidualnie, jak i w grupach. Umiejętność korzystania z wcześniejszych doświadczeń w uczeniu się i ogólnych doświadczeń życiowych, w celu wykorzystywania i stosowania wiedzy i umiejętności w różnorodnych kontekstach.

Kompetencje społeczne i obywatelskie – umiejętność współdziałania w grupie, rozwiązywanie ewentualnych konfliktów w sposób pożądany społecznie.

Inicjatywność i przedsiębiorczość - zdolność uczniów do realizowania swoich pomysłów przy budowie domu. Kreatywne i innowacyjne podejście do tematu.

Świadomość i ekspresja kulturalna – odwoływanie się do uczuć, relacji panujących w rodzinie dziecka, umiejętność budowy domu – wyraz ekspresji twórczej.

METODY PRACY:

pogadanka,

podające,

,,burza mózgów”,

aktywne, praktycznego działania.

FORMY PRACY:

- indywidualna,

- zbiorowa

- grupowa.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: kartony, klej, rzutnik, komputer, pudełko z lusterkiem, pary rodzin – karty, zdjęcia zwierząt i ich mieszkań, chusta animacyjna, kartoniki z działaniami, krzesełka, teksty wierszy, sznurek, karty pokazowe, karteczki, plansze, tamburyn.

Przebieg zajęć:

Część wstępna

1. Nauczyciel wita wszystkich, którzy:

– kochają swoją mamę i tatę – dzieci robią krok do przodu,

– lubią bawić się z rodzeństwem

Zabawa trwa do momentu, kiedy wszystkie dzieci zostaną powitane.

2 ...