Dodaj publikację
Autor
Elżbieta Targosz
Data publikacji
2020-05-13
Średnia ocena
0,00
Pobrań
22

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć świetlicowych
 Pobierz (docx, 971,9 KB)

Podgląd treści

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH PRZEPROWADZONYCH W ŚWIETLICY

TEMAT: W oczekiwaniu na Święta Bożego Narodzenia – ozdoby świąteczne.

Data realizacji: 19. 12. 2019 r.

Grupa: klasa I

Czas trwania: 60 min

Miejsce zajęć: świetlica szkolna

Prowadzący zajęcia: mgr Elżbieta Targosz

Hospitujący zajęcia: mgr Aleksandra Przybyłek

Cele ogólne:

przypomnienie i utrwalenie wiadomości nabytych w trakcie poprzednich zajęć,

pogłębianie wiedzy o tradycji narodowej, rodzinnej i chrześcijańskiej związanej z obchodami Świąt Bożego Narodzenia,

zapoznanie z tradycją ubierania drzewka i symboliką ozdób choinkowych,

rozwijanie zdolności manualnych uczniów.

Cele szczegółowe: uczeń potrafi:

zapamiętać datę Świąt Bożego Narodzenia, zrozumieć ich cel i ważność,

wymienić przynajmniej trzy zwyczaje związane ze Świętami Bożego Narodzenia,

zapamiętać symbolikę tradycyjnych ozdób choinkowych,

prawidłowo wykonać pracę plastyczną,

ubiera wspólnie z kolegami/koleżankami choinkę.

Metody pracy:

Słowna (pogadanka, rozmowa kierowana).

Oglądowa (przykładowe fotografie i rysunki choinek, krasnale-praca wzorcowa).

Praktyczna (wykonanie baniek). – krasnali.

Formy pracy: - praca grupowa - praca indywidualna

Środki dydaktyczne: wiersz, prasa dziecięca, fotografie i rysunki choinek, wzór pracy plastycznej, rolki papierowe, papiery kolorowe, ozdobne wstążki, dziurkacz, kleje, nożyczki, pisaki.

Ćwiczone kompetencje: przyrodnicze, językowe, polonistyczne, obywatelskie, w zakresie rozumienia i tworzenia informacji, uczenia się, świadomości ekspresji kulturowej, przedsiębiorczości.

Przebieg zajęć

Wstęp - rozmowa w kręgu:

przypomnienie daty Świąt Bożego Narodzenia,

pogadanka: ,,Z czym kojarzą ci się Święta?”,

zabawy:

wskazanie spośród innych kartoników z opisami tradycji bożonarodzeniowych;

zgadywanki: pokazywanie czynności, które ludzie wykonują przed i w czasie Świąt (sprzątanie, robienie zakupów, pakowanie prezentów, dzielenie się opłatkiem, śpiewanie kolęd, pisanie kartek świątecznych itd.).

Część zasadnicza

1. Przeczytanie wierszy pt. ,,Choinka”:

Długie lata sama, w ciemnym lesie stała,Dzisiaj do nas przyszła, choineczka mała.Kiedyś miała tylko zielone odzienie,Dzisiaj na niej wiszą, ozdobne pierścienie.Gdy wystrój dopełnią lampki i łańcuchy,Przy niej się zgromadzą, same dobre duchy.By dobra energia, mogła na nas spłynąć,Spod drzewka kolęda musi w świat popłynąć.Otoczmy choinkę wszystkich klas pierścieniem,A wtedy się ziści najskrytsze marzenie.I we własnej szkole, raźniej żyć się będzie,Gdy uczniowska przyjaźń, zapanuje wszędzie.Gdy uśmiech na twarzach będzie stałym gościem,To w szkole nie będzie, już miejsca dla złości.A radość świąteczną smutki powypiera,By mogła trwać zawsze dobra atmosfera..

,,Choinka”

Choinka, choinka, choinka zielona

Z zielonego lasu przyszła tutaj do nas

A z nią wszystkie leśne ludki

Ptaszki, żabki, krasnoludki.

Choinka, choinka przybrana w słodycze,

Szczęśliwego Roku wszystkim dzieciom życzy.

Wspólne omówienie treści.

Zapoznanie z historią ubierania choinki w Polsce. Wyjaśnienie, czym była podłaźniczka; omówienie symboliki drzewka świątecznego i tradycyjnych ozdób choinkowych: gwiazdy betlejemskiej, jabłuszek rajskich ...