Dodaj publikację
Autor
Monika Skiba
Data publikacji
2020-05-15
Średnia ocena
0,00
Pobrań
11

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Temat: Woda – właściwości i rola w przyrodzie.
 Pobierz (docx, 124,6 KB)

Podgląd treści

SCENARIUSZ LEKCJI CHEMII W SZKOLE PODSTAWOWEJ

Klasa – VII

Prowadząca zajęcia –………

Dział – Woda i roztwory wodne.

Czas – 45 minut

Temat: Woda – właściwości i rola w przyrodzie.

Zagadnienia z podstawy programowej:

Uczeń:

5.1. opisuje budowę cząsteczki wody oraz zdolność do rozpuszczania się różnych substancji w wodzie;

1.3. opisuje stany skupienia materii

Cele ogólne:

Uczeń poznaje właściwości fizyczne wody, jej rolę i występowanie w przyrodzie

Omawia sposoby racjonalnego gospodarowania wodą.

Cele szczegółowe:

Uczeń:

definiuje wodę destylowaną

wymienia stany skupienia wody

nazywa przemiany stanów skupienia wody

opisuje właściwości wody

podaje przykłady zanieczyszczeń wód naturalnych

Uczeń:

wymienia i charakteryzuje rodzaje wód występujących w przyrodzie

omawia obieg wody w przyrodzie

wymienia źródła zanieczyszczeń wód

Uczeń:

określa niektóre źródła zanieczyszczeń wód naturalnych

proponuje sposoby racjonalnego gospodarowania wodą

wymienia sposoby otrzymywania wody

wyjaśnia, co to jest woda destylowana i czym się różni od wód występujących w przyrodzie

wymienia niektóre zagrożenia wynikające z zanieczyszczenia wód naturalnych

wymienia sposoby przeciwdziałania zanieczyszczaniu wód

omawia metody usuwania zanieczyszczeń z wód

Uczeń:

analizuje wpływ ciśnienia atmosferycznego na wartość temperatury wrzenia wody

Metody pracy:

doświadczenie

projekcja filmu

metoda ilustracyjna graficzna

Formy pracy:

z całą klasą

w grupach

Środki dydaktyczne:

karty pracy dołączone do scenariusza

układ okresowy pierwiastków

zdjęcia, ilustracje

tablica interaktywna, Internet, komputer

filmy

do wykonania doświadczenia : szkiełko zegarkowe, palnik spirytusowy, trójnóg, woda wodociągowa, woda destylowana

Przebieg lekcji:

Faza wprowadzająca:

Czynności organizacyjne .

Przypomnienie co to jest: woda atmosferyczna ,woda powierzchniowa, woda podziemna, uczniowie definiują pojęcia

Przypomnienie podziału wód np. na: wody słodkie i wody słone.

Sformułowanie tematu lekcji i określenie celów lekcji

Wyjaśnienie uczniom, jak będzie wyglądała ich praca na lekcji

II. Faza realizacyjna:

Nauczyciel podaje temat lekcji i wyjaśnia jej cele. Uczniowie zapisują temat i cele lekcji w zeszycie.

Nauczyciel pokazuje na tablicy multimedialnej schemat obiegu wody w przyrodzie korzystając z planszy scholaris (Obieg wody w przyrodzie)

Link:

http://scholaris.pl/resources/run/id/57617 sprawdzono 24.01.2018 godz. 19.18

i przeprowadza z uczniami pogadankę na temat obiegu wody w przyrodzie.

Nauczyciel pokazuje na tablicy multimedialnej uczniom planszę obrazująca zmiany stanu skupienia wody scholaris (Zmiany stanów skupienia wody)

Link:

http://scholaris.pl/resources/run/id/63139 sprawdzono 24.01.2018 godz. 19.18

i przeprowadza z uczniami pogadankę na temat zmian stanu skupienia wody

Nauczyciel dzieli uczniów na dwie grupy (zgodnie z kolejnością w dzienniku) a następnie rozdaje karty pracy (załącznik nr 1 i załącznik nr 2 ) i wyjaśnia na czym będzie polegała ich praca. Pierwsza grupa wykonuje doświadczenie ...