Dodaj publikację
Autor
Monika Sidorczuk
Data publikacji
2020-05-15
Średnia ocena
0,00
Pobrań
15

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Temat: Woda jako rozpuszczalnik
 Pobierz (docx, 67,6 KB)

Podgląd treści

SCENARIUSZ LEKCJI CHEMII W SZKOLE PODSTAWOWEJ

Klasa – VII

Prowadząca zajęcia – Monika Sidorczuk

Dział – Woda i roztwory wodne

Czas – 45 minut

Temat: Woda jako rozpuszczalnik

Zagadnienia z podstawy programowej:

Uczeń:

I. 4) tłumaczy, na czym polegają zjawiska […] rozpuszczania, zmiany stanu skupienia

V. 1) opisuje budowę cząsteczki wody oraz przewiduje zdolność do rozpuszczania się różnych substancji w wodzie oraz przykłady substancji, które rozpuszczają się w wodzie […]

V. 2) podaje przykłady substancji, które nie rozpuszczają się w wodzie […]

V. 3) projektuje i przeprowadza doświadczenia dotyczące rozpuszczalności różnych substancji w wodzie

V. 4) projektuje i przeprowadza doświadczenia wykazujące wpływ różnych czynników na szybkość rozpuszczania się substancji stałych w wodzie

Cele ogólne:

Uczeń:

poznaje pojęcia: rozpuszczalnik, roztwór, substancja rozpuszczona, dipol.

wyjaśnia proces rozpuszczania.

poznaje budowę cząsteczki wody.

Cele szczegółowe:

Uczeń:

zapisuje wzory sumaryczny i strukturalny cząsteczki wody ,

nazywa rodzaj wiązania występującego w cząsteczce wody ,

definiuje pojęcie dipol ,

dzieli substancje na dobrze i słabo rozpuszczalne oraz praktycznie nierozpuszczalne w wodzie ,

podaje przykłady substancji, które rozpuszczają się i nie rozpuszczają się w wodzie ,

definiuje roztwór ,

definiuje pojęcia rozpuszczalnik i substancja rozpuszczana .

wymienia czynniki wpływające na szybkość rozpuszczania się substancji stałej w wodzie .

Uczeń:

opisuje budowę cząsteczki wody

wyjaśnia, co to jest cząsteczka polarna

identyfikuje cząsteczkę wody jako dipol

wyjaśnia, jak te czynniki wpływają na szybkość rozpuszczania substancji stałej w wodzie

Uczeń:

wyjaśnia, na czym polegają procesy rozpuszczania i mieszania

określa, dla jakich substancji woda jest dobrym rozpuszczalnikiem

projektuje i przeprowadza doświadczenia wykazujące wpływ różnych czynników na szybkość rozpuszczania się substancji stałych w wodzie

wyjaśnia, na czym polega tworzenie się wiązania kowalencyjnego spolaryzowanego w cząsteczce wody

omawia budowę polarną cząsteczki wody

określa właściwości wody wynikające z jej budowy polarnej

wyjaśnia, dlaczego woda dla jednych substancji jest, a dla innych nie jest rozpuszczalnikiem

przedstawia za pomocą modeli proces rozpuszczania się w wodzie substancji, np. chlorku sodu, chlorowodoru

Uczeń:

porównuje rozpuszczalność w wodzie związków kowalencyjnych i jonowych

Metody pracy:

doświadczenie

projekcja filmu

metoda ilustracyjna graficzna

Formy pracy:

z całą klasą

w grupach

Środki dydaktyczne:

multimedialny układ okresowy pierwiastków chemicznych, http://www.ukladokresowy.pl sprawdzono 24.01.2018 godz. 20.15

karty pracy dołączone do scenariusza,

zestaw do budowy modeli kulkowo-pręcikowych związków chemicznych

tablica multimedialna , laptop,

do wykonania doświadczeń : probówki, statyw do probówek ,woda, cukier, sól kuchenna, olej, benzyna, kryształki siarczanu (VI) miedzi (II)

Przebieg lekcji:

Faza wprowadzająca:

Czynności organizacyjne .

Sprawdzenie poprawności wykonania zadania domowego z poprzedniej lekcji.

Przypomnienie wiadomości z poprzedniej lekcji . Nauczyciel zadaje pytania:

Jakie właściwości ma woda?

Co ...