Dodaj publikację
Autor
Monika Sidorczuk
Data publikacji
2020-05-15
Średnia ocena
0,00
Pobrań
35

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Temat: Rodzaje roztworów.
 Pobierz (docx, 137,0 KB)

Podgląd treści

SCENARIUSZ LEKCJI CHEMII W SZKOLE PODSTAWOWEJ

Klasa – VII

Prowadząca zajęcia –………………..

Dział – Woda i roztwory wodne

Czas – 45 minut

Temat: Rodzaje roztworów.

Zagadnienia z podstawy programowej:

Uczeń:

I. 5) opisuje cechy mieszanin jednorodnych i niejednorodnych

V. 2) podaje […] przykłady substancji, które rozpuszczają się w wodzie, tworząc roztwory właściwe; podaje przykłady substancji, które z wodą tworzą koloidy i zawiesiny

V. 5) definiuje pojęcie rozpuszczalność; podaje różnice między roztworem nasyconym i nienasyconym

Cele ogólne:

Uczeń:

poznaje rodzaje roztworów w zależności od: stanu skupienia rozpuszczalnika oraz substancji rozpuszczanej, ze względu na ilość substancji rozpuszczonej (roztwory nasycone, nienasycone).

poznaje podział mieszanin ze względu na wielkość cząstek substancji rozpuszczonej (roztwory właściwe, koloidy, zawiesiny).

analizuje wpływ temperatury, mieszania i stopnia rozdrobnienia substancji na szybkość rozpuszczania się substancji stałej w wodzie.

Cele szczegółowe:

Uczeń:

definiuje pojęcia: roztwór właściwy, koloid, zawiesina

definiuje pojęcia: roztwór nasycony, roztwór nienasycony

definiuje pojęcia: roztwór stężony, roztwór rozcieńczony

definiuje pojęcie krystalizacja

Uczeń:

wymienia sposoby otrzymywania roztworu nienasyconego z nasyconego i otrzymywania roztworu nasyconego z nienasyconego

podaje przykłady substancji, które tworzą roztwory właściwe

podaje przykłady substancji, które tworzą koloidy lub zawiesiny

wymienia różnice między roztworem właściwym a zawiesiną

opisuje różnice między roztworami: rozcieńczonym, stężonym, nasyconym i nienasyconym

Uczeń:

porównuje rozmiary cząstek substancji wprowadzonych do wody i znajdujących się w roztworze właściwym, koloidzie, zawiesinie

planuje doświadczenie sprawdzające, czy roztwór jest nasycony czy nienasycony

Uczeń:

określa, jak można przeprowadzić krystalizację

określa, na czym polega krystalizacja

Metody pracy:

doświadczenie

projekcja filmu

metoda ilustracyjna graficzna

Formy pracy:

z całą klasą

w grupach

Środki dydaktyczne:

karty pracy ucznia dołączone do scenariusza,

tablica multimedialna , laptop,

odczynniki, szkło i sprzęt laboratoryjny: woda , siarczan(VI) miedzi(II) w kryształach i rozkruszony, woda wodociągowa zimna i gorąca, statywy do probówek, probówki – po 1 na grupę, bagietki, parownice szklane lub porcelanowe, palniki spirytusowe,

publikacje o tematyce chemicznej, np. słownik chemiczny, encyklopedia.

Przebieg lekcji:

Faza wprowadzająca:

Czynności organizacyjne .

Sprawdzenie wiadomości nabytych na poprzedniej lekcji. Kartkówka (załącznik nr 1) – czas 5-7 minut

Faza realizacyjna:

Nauczyciel podaje temat lekcji i wyjaśnia jej cel. Uczniowie zapisują temat w i cele lekcji w zeszycie.

Nauczyciel zadaje pytanie : Co to jest roztwór? Uczniowie na podstawie wiadomości zdobytych na poprzednich lekcjach starają się odpowiedzieć na pytanie.

Nauczyciel dzieli klasę na dwie grupy (zgodnie z kolejnością w dzienniku) a następnie wyjaśnia na czym będzie polegało doświadczenie i rozdaje uczniom karty pracy (załącznik nr 2). Uczniowie pod nadzorem nauczyciela wykonują doświadczenie po czym wspólnie opracowują obserwacje i zapisują wnioski . Nauczyciel nadzoruje poprawność wykonanego zadania ...