Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
SCENARIUSZ ZAJĘĆ KULTURY FIZYCZNEJ W KLASIE III
Temat: Rozwijanie sprawności motorycznej poprzez gry i zabawy
Cel ogólny:
1. . Doskonalenie sprawności ruchowej uczeń – przybór.
Cele operacyjne
-dziecko uczy się pokonywania przeszkód,
-dziecko kształtuje motorykę w zakresie szybkości, zwinności, siły, skoczności
i wytrzymałości,
-dziecko uczy się współzawodnictwa.
Formy:
- zespołowa,
- indywidualna.
Rodzaje aktywności:
- językowa,
- motoryczno-ruchowa,
- praktyczna.
Metody:
- słowna,
- oparte na obserwacji,
- oparte na działalności praktycznej.
Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna / korytarz /
Przybory i przyrządy:
Plastikowe butelki, kółka, piłki, piłki lekarskie, ławki, skakanki,
Przebieg lekcji:
I
1. Czynności organizacyjno - porządkowe: zbiórka, powitanie, podanie zadań lekcji.
Dyżurny zgłasza gotowość grupy do zajęć. Nauczycielka podaje założenia i cel zajęć,
następnie zaprasza dzieci do wspólnych ćwiczeń.
2. Marsz w koło sali, pobranie butelek.
3. Zabawa: "Kto szybciej dookoła".
Dzieci ustawione na obwodzie koła w siadzie skrzyżnym, przed każdym dzieckiem
butelka. Na sygnał ćwiczący obiegają swoją butelkę, po czym siadają skrzyżnie i unoszą je
w górę.
4. Wszechstronna rozgrzewka:
a) W staniu butelka trzymana oburącz z przodu na wysokości bioder, bieg w miejscu z
dotykaniem kolanami do butelki.
b) W staniu butelka trzymana oburącz z tyłu bieg w miejscu z dotykaniem piętami do butelki.
c) Przekładanie butelki nad głową z ręki do ręki.
d) Rozkrok, rysowanie butelką ósemki wokół stóp i na wysokości kolan.
e) Rozkrok, ramiona w górze trzymając butelkę, skłon do nogi lewej, do środka, do nogi lewej
wyprost i w odwrotną stronę.
f) Siad klęczny, Rysowanie butelkom koła wokół siebie.
h) Leżenie przodem, podrzuty i chwyty butelki.
i) Leżenie przodem, przekładanie butelki z ręki do ręki przed sobą i na wysokości bioder, / za
sobą /
j) Siad skrzyżny, dowolne podrzuty i chwyty butelki.
k) W staniu, dowolne przeskoki przez butelkę.
l) W staniu, dowolne podrzuty i chwyty butelek. / Utrudnienia: klaśnięcie w dłonie przed
sobą, klaśnięcie w dłonie za sobą .
II
Kształcenie motoryki w zakresie szybkości, zwinności, siły, skoczności i wytrzymałości.
1. Podział uczestników na dwa zespoły: ćwiczący wykonują te same zadania rywalizując ze
sobą.
a) Bieg slalomem między butelkami z kółkiem na głowie, dobiegnięcie do półmetka, powrót
biegiem, oddanie kółka następnemu z rzędu, siad skrzyżny. Ćwiczenie wykonują wszyscy
uczestnicy z rzędu.
b) Bieg slalomem między butelkami na czworaka do półmetka, powrót biegiem, uderzenie
w rękę następnego z rzędu, siad skrzyżny.
c) W biegu kozłowanie piłki do półmetka, powrót biegiem z piłką w rękach oddanie piłki
następnemu z rzędu, siad skrzyżny.
d) prześlizg w leżeniu przodem po ławeczce, bieg do półmetka, powrót, uderzenie w rękę
następnego z rzędu ...