Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
KONSPEKT LEKCJI
I. Temat lekcji: Budowa, właściwości i znaczenie węglowodanów
II. Treści z podstawy programowej
Etap edukacyjny: IV, przedmiot: biologia i chemia (poziom rozszerzony)
I. Budowa chemiczna organizmów
2. Węglowodany. Uczeń:
1) przedstawia budowę i podaje właściwości węglowodanów; rozróżnia mono sacharydy (triozy, pentozy i heksozy), disacharydy i polisacharydy;
2) przedstawia znaczenie wybranych węglowodanów (glukoza, fruktoza, galaktoza, ryboza, deoksyryboza, sacharoza, laktoza, maltoza, skrobia, glikogen, celuloza) dla organizmów.
III. Cel ogólny lekcji:
Poznanie budowy, właściwości oraz funkcji węglowodanów.
IV. Cele szczegółowe lekcji:
Wiadomości
A – Uczeń:
• przedstawia ogólną budowę cukrowców,
• wymienia charakterystyczne cechy mono-, oligo- i polisacharydów,
• podaje przykłady mono-, oligo- i polisacharydów.
B – Uczeń:
• wyjaśnia, w jaki sposób powstaje wiązanie O-glikozydowe,
• wyjaśnia na przykładach rolę cukrów w organizmie.
Umiejętności
C – Uczeń:
• porównuje budowę i właściwości mono-, oligo- i polisacharydów,
• wyjaśnia, dlaczego materiałem zapasowym w organizmach są głównie polisacharydy,
• omawia powstanie form pierścieniowych monosacharydów,
• omawia właściwości fizyczne i chemiczne cukrów,
D – Uczeń:
• analizuje wzory strukturalne wybranych cukrów,
• omawia występowanie i znaczenie wybranych mono-, oligo- i polisacharydów,
• formułuje prawidłowo problemy badawcze, hipotezy oraz wnioski dotyczące doświadczeń.
Postawy
Dbałość o powierzone materiały i sprzęty. Przestrzeganie zasad BHP. Zaangażowanie w pracę grupy.
V. Metody:
pogadanka, ćwiczenia laboratoryjne, skrzynka pytań.
VI. Formy pracy:
grupowa, zbiorowa.
VII. Środki dydaktyczne:
prezentacja multimedialna, filmy edukacyjne, karty pracy
VIII. Przebieg lekcji:
Faza wprowadzająca (10 minut)
1. Czynności organizacyjne.
2. Zadaje uczniom pytania dotyczące podziału związków budujących organizmy żywe oraz znaczenia i występowania w organizmach związków nieorganicznych, np.:
• Jak można podzielić związki wchodzące w skład organizmów?
• Podajcie przykłady związków organicznych?
3. Nauczyciel wyjaśnia uczniom, że celem lekcji będzie poznanie budowy, właściwości i znaczenia węglowodanów.
Faza realizacyjna (25 min.)
1. Nauczyciel rozdaje każdemu uczniowi kartę pracy. Wyjaśnia uczniom, że ich zadaniem będzie rozwiązanie zadań z kart pracy na podstawie informacji uzyskanych z przygotowanej prezentacji multimedialnej oraz krótkiego filmu edukacyjnego.
2. Nauczyciel przy pomocy informacji zawartych w prezentacji multimedialnej omawia budowę, właściwości i znaczenie węglowodanów:
• podział węglowodanów ze względu na budowę cząsteczek;
• budowa i przykłady monosacharydów;
• występowanie i znaczenie monosacharydów;
• budowa i przykłady oligosacharydów;
• występowanie i znaczenie oligosacharydów;
• budowa i przykłady polisacharydów;
• występowanie i znaczenie polisacharydów
4. Nauczyciel dzieli klasę na 4-osobowe grupy. Każda grupa wybiera lidera.
5. Nauczyciel rozdaje każdej grupie kartę pracy do części doświadczalnej. Prosi o zapoznanie z opisami doświadczeń. W razie wątpliwości objaśnia na czym będą polegały. Określa czas pracy na ok. 10 min.
• Poznanie składu chemicznego cukrów.
• Poznanie właściwości fizycznych glukozy, sacharozy i skrobi.
• Identyfikacja skrobi w produktach spożywczych ...