Dodaj publikację
Autor
Anna Majchrowicz
Data publikacji
2020-05-20
Średnia ocena
0,00
Pobrań
18

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Proponowane zabawy i doświadczenia, które można wykorzystać podczas pracy w świetlicy szkolnej.
 Pobierz (docx, 21,5 KB)

Podgląd treści

Konspekt zajęć w świetlicy szkolnej

Temat zajęć: „Zimowa kraina”

Cel ogólny: Badanie poziomu wiedzy na temat przyrody ożywionej i nieożywionej.

Cele szczegółowe:

- potrafi wymienić zwierzęta, które występują na biegunie północnym oraz południowym;- samodzielnie przeprowadza doświadczenie związane z właściwościami lodu;- próbuje formułować wnioski z obserwowanych zjawisk;

Metody:

- podające - poszukujące - aktywizujące

Formy pracy:

- indywidualna -zbiorowa

Pomoce dydaktyczne: ilustracje, kostki lodu, muzyka na płycie Cd, kartony, przygotowanie Sali ( zamiana klasy w część środowiska na Antarktydzie przy użyciu białych materiałów, kartonów, maskotek )

Przebieg zajęć:

Powitanie, rozdanie biletów podróżnych i zaproszenie dzieci na wycieczkę do lodowej krainy. Udajemy się tam samolotem, więc wszyscy powinniśmy być przygotowani, sprawdzamy czy zajęliśmy miejsca, czy pasy są zapięte. Zabawa ruchowa „Samoloty”.

Poszukiwanie przez dzieci miejsc na globusie. „Gdzie jest Arktyka, a gdzie Antarktyda”.

Oglądanie filmu „Poznajemy Arktykę i zwierzęta tam mieszkające” (https://www.youtube.com/watch?v=D2_IgH22L4k).

Zabawa dydaktyczna z wykorzystaniem ilustracji „Zwierzęta Arktyki i Antarktydy”.- zwierzęta są rozłożone w różnych miejscach sali, dzieci najpierw muszą je odnaleźć, następnie rozmawiamy jak się nazywają i omawiamy charakterystyk.

Doświadczenie „Co to jest lód?” – poznanie i omówienie właściwości lodu ( wypowiedzi dzieci: zimny, mokry, czy ma smak). Odstawienie kostki lodu na grzejnik i sprawdzenie po paru chwilach, co stało się z kostką. Formułowanie wniosków przez dzieci.

Zabawa ruchowa „Śnieżki” – tworzenie śnieżek z kartkę białego papieru. Podział klasy na dwie grupy, i przeprowadzenie tzw. „wojny na śnieżki”.

Doświadczenie „Co się stanie z lodem w wodzie?” – umieszczenie kostek lodu w misce z ciepłą i zimną wodą. Obserwacja, co się wydarzy i gdzie lód topnieje szybciej. Następnie samodzielne wykonanie doświadczenia.

Zakończenie zajęć Podziękowanie za udział w zajęciach