Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
REGULAMIN
PRACOWNI FIZYCZNO-CHEMICZNEJ
Do pracowni fizyczno-chemicznej uczniowie wchodzą w obecności nauczyciela.
Obowiązkiem każdego ucznia jest utrzymanie wzorowego porządku w pracowni.
Podczas wykonywania ćwiczeń należy unikać głośnych rozmów, krzyków, zbędnego gromadzenia się. W razie konieczności należy porozumiewać się półgłosem.
Doświadczenie, ćwiczenie, eksperyment należy przeprowadzać z zachowaniem należytych środków ostrożności, aby nie narażać na niebezpieczeństwo siebie i innych.
Przyrządy użyte do wykonania doświadczenia, ćwiczenia lub eksperymentu uruchamia się po instruktarzu i poleceniu nauczyciela.
Miejsce pracy musi być zawsze czyste. Pobrane odczynniki, szkło i przyrządy muszą być po zakończeniu ćwiczeń odniesione na właściwe miejsce w stanie czystym.
Każde uszkodzenie sprzętu lub przyrządu musi być zgłoszone nauczycielowi.
Naczynia z odczynnikami należy zaraz po użyciu zamknąć właściwym korkiem i nie dopuszczać do ich pomieszania.
Nie należy wrzucać do kosza resztek niebezpiecznych substancji, Żadnych substancji z pracowni nie wolno nikomu dawać, ani brać do domu.
W razie nieszczęśliwego wypadku należy natychmiast zgłosić się do nauczyciela i podać okoliczności wypadku. Nie wolno samemu podejmować środków zaradczych.
Zobowiązuje się wszystkich uczniów do ścisłego przestrzegania zasad BHP dotyczących wykonywania doświadczeń, ćwiczeń lub eksperymentów uczniowskich.
We wszystkich sprawach nie objętych regulaminem należy zgłaszać się do nauczyciela.
ZASADY BHP DOTYCZĄCE
WYKONYWANIA DOŚWIADCZEŃ, ĆWICZEŃ LUB EKSPERYMENTÓW UCZNIOWSKICH W PRACOWNI FIZYCZNO-CHEMICZNEJ
Prawie wszystkie substancje w pracowni fizyczno-chemicznej należy traktować jako mniej lub bardziej trujące.
Przy wszelkich pracach należy zachowywać największą ostrożność, pamiętając przy tym, że niedokładność, nieuwaga, niedostateczne zaznajomienie się z przyrządami i właściwościami substancji, z którymi się pracuje, może spowodować nieszczęśliwy wypadek.
Szczególną ostrożność należy zachować przy pracy z substancjami żrącymi, aby zapobiec poparzeniu ciała i zniszczeniu odzieży. W razie wypadku polaną powierzchnię zmyć obficie silnym strumieniem wody i zgłosić nauczycielowi.
Podczas pracy z palnikiem i substancjami łatwo palnymi trzeba zachować należytą ostrożność. W razie jakiegokolwiek zapalenia materiałów palnych stosować się do poleceń nauczyciela.
Przy wszystkich pracach należy w pierwszym rzędzie zwrócić uwagę na zabezpieczenie oczu.
Probówkę, w której ogrzewana jest ciecz trzymać otworem w bok, a nie do siebie i nie w stronę sąsiada. Nie ogrzewać probówki tylko od dołu, lecz całą jej zawartość.
Nie nachylać się nad naczyniem, w którym coś wrze lub do którego wlewa się jakąś ciecz (zwłaszcza żrącą).
Nie należy wykonywać ćwiczeń w brudnych naczyniach.
Bez polecenia nauczyciela nie wolno smakować i wąchać badanych substancji. Nie należy kłaść na stołach żywności.
Doświadczenia, ćwiczenia lub eksperymenty należy wykonywać z takimi ilościami i stężeniami substancji oraz w takich warunkach, jakie są podane w podręczniku lub przez nauczyciela.
Nie zostawiać ...