Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
SCENARIUSZ
Z ZAKRESU PROFILAKTYKI LOGOPEDYCZNEJ
Adres placówki:
Wiek dzieci: dzieci 4-5-letnie
Nauczyciel prowadzący: Opiekun:
Termin zajęcia: 07.06.2016
Czas trwania: 60 minut
Rodzaj zajęcia: logopedyczne grupowe
Temat zajęcia: „Kotki” – usprawnianie motoryki narządów mowy.
Cele ogólne:
Kształtowanie koordynacji słowno – słuchowo – ruchowej poprzez ćwiczenia logarytmiczne,
Rozwijanie nawyków prawidłowego wykonywania ćwiczeń usprawniających narządy mowy i
wydłużenia fazy wydechowej,
Wdrażanie do aktywnego słuchania i interpretowania ruchem i dźwiękiem treści piosenki
zgodnie z jej rytmem,
Doskonalenie pamięci słownej, koncentracji uwagi, spostrzegawczości,
Rozwijanie twórczego myślenia,
Doskonalenie umiejętności współpracy w grupie.
Cele operacyjne (dziecko):
1. Prawidłowo wykonuje ćwiczenia usprawniające narządy mowy i wydłuża fazę wydechową –
oddycha prawidłowym torem – nos - usta
2. Aktywnie słucha i interpretuje ruchem i dźwiękiem treść piosenki zgodnie z jej rytmem,
3. Doskonali pamięć słowną, koncentrację uwagi i spostrzegawczość,
4. Ćwiczy słuch fonematyczny,
5. Prawidłowo buduje zdania, wzbogaca słownik bierny i czynny oraz ugruntowuje
wiedzę na temat zwierzątka domowego – kotka,
Metody: słowna: piosenka, rozmowa, objaśnienia, opowieść ruchowa;, eksponująca:
obserwacja, pokaz., praktycznego działania: zadań stawianych do "wykonania”;
Formy: indywidualna, zespołowa, grupowa.
Środki dydaktyczne: kłębki włóczki, nagranie CD A. Skorupy „Idzie kot”, „Uciekaj myszko…”,
ilustracje kotów różnych gatunków, magnetofon i płyta z nagraniem odgłosów kotów, materiały
plastyczne; Romana Sprawka, Joanna Graban „Logopedyczne zabawy grupowe dla dzieci
od 4 do 7 lat” Wydawnictwo Harmonia, Gdańsk 2006 - Wydanie III
Przebieg:
Przywitanie dzieci
Część wstępna
1. Rozmowa na temat kotów, omówienie ich wyglądu i zachowania (ilustracje).
Prowadząca zwraca uwagę na to, aby dzieci odpowiadały całymi zdaniami.
2. „Koty” – zabawa naśladowcza przy piosence A. Skorupy „Idzie kot”
Ref. Idzie kot, raz i dwa,
brylantowe oczy ma.
Idzie kot, raz dwa trzy,
skrada się przez nasze sny.
1. Stąpa cicho, bez hałasu,
cały miękki jak z atłasu.
Od ogona aż do uszu
miękki tak jak pluszak z
pluszu,
miękki tak jak pluszak z
pluszu.
Ref. Idzie kot, raz i dwa...
2.Włożył kapcie z aksamitu,
będzie chodził w nich do
świtu.
A o świcie wśród poduszek
w ciepły zmieni się
kłębuszek,
w ciepły zmieni się
kłębuszek.
Ref. Idzie kot, raz i dwa...
Kotki dzieciom bardzo miło się kojarzą: są puszyste i sympatyczne. Dlatego dzieci chętnie udają, że
są małymi kociętami.
Część właściwa
3. „Zabawne kłębki” – ćwiczenia oddechowe
Dzieci-kotki dmuchają na małe kłębki włóczki na sznurkach. Potem ustawiają się pod jedną ścianą i
próbują je jak najszybciej „dodmuchać” do przeciwległej ściany.
4. „Zgadnij który kot?” – ćwiczenia orientacyjne usprawniające funkcje słuchowe
Mały kotek-duży kot: puszczamy na zmianę dwa nagrania miauczenia (cienki głosik ...