Dodaj publikację
Autor
Joanna Miedzielec
Data publikacji
2020-05-21
Średnia ocena
0,00
Pobrań
72

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Przedstawiam scenariusz zajęć rewalidacyjnych dla chłopca klasy VI (afazja)
 Pobierz (pdf, 88,8 KB)

Podgląd treści

Temat: "Zwierzęta świata" - Usprawnianie koordynacji ruchowo-słuchowo-

wzrokowej oraz doskonalenie umiejętności zapamiętywania.


Cele ogólne:

-utrwalenie potrzebnego rytmu i płynności dla dobrej kondycji ręka – oko

-rozwijanie sprawności słuchowej i identyfikacji dźwięków

-poznanie różnych sposobów zapamiętywania sprzyjających rozwojowi form świadomego

i celowego uczenia się

-wdrażanie do pokonywania stawianych trudności,

-wyrabianie właściwej porządku wokół siebie

Cele operacyjne:
Możliwe do osiągnięcia:

-uczeń potrafi skupić uwagę nad wykonywanym zadaniem

-uczeń potrafi rozpoznać podane zwierzeta

-uczeń utrwali zasób doświadczeń akustycznych i słownictwa

-uczeń doskonali spostrzegawczość i koncentrację

-uczeń potrafi samodzielnie i prawidłowo ułożyć puzzle

-uczeń potrafi samodzielnie przeczytać podany tekst

-uczeń potrafi samodzielnie wyszukać nazwy podanych zwierząt

-uczeń potrafi zapamiętać i powtórzyć prawidłowo informacje zawarte w tekście

-uczeń ćwiczy twórcze myślenie

Przebieg zajęć

L.p

FORMA ZAJĘĆ

REALIZACJA

POMOCE

UWAGI

1. Gimnastyka mózgu

„Leniwe ósemki”

Kreślenie płynnym ruchem
„leniwych ósemek” (kciukiem
najpierw jednej ręki, potem
drugiej,

2. Rozpoznawanie

zwierząt na
ilustracjach

Uczeń zapoznaje się
z treścią obrazków,
samodzielnie nazywa
zwierzęta

Kolorowe ilustracje
przedstawiające
zwierzęta

3. Różnicowanie

odgłosów zwierząt

Uczeń wysłuchuje nagrania
dżwiękowego i znajduje
odpowiednią ilustrację
związaną z danym
dźwiękiem, wybierając ją
z pozostałych

Kaseta magnetofowa,
nagrania
z zestawu „Słucham
i mówię” lub nagranie
z internetu

Ćwiczenie to poprawia
płynność czytania,
zapamiętywania,
słuchania i myślenia
jednocześnie

Zwierzęta: tygrys
bengalski, biedronka,
żmija zygzakowata,
zając szarak, koń
kamarski, wilk,
wiełbłąd jednogarbny i
inne

Ćwiczenia sprawności
słuchowej

4 Określanie cech

zwierząt

Uczeń tworzy tabelę
składającą się z
rzeczowników i
przymiotników. Okrela cechy
(przymiotniki)
poszczególnych zwierząt np.
Tygrys – grożny, prążkowany

5.

Zabawa pamięciowa
„Zgadnij, jakiego
zwierzęcia brakuje”

Nauczyciel chowa jeden
obrazek ze zwierzęciem,
a zadaniem ucznia jest
odgadywanie, którego
brakuje

Zeszyt lub tablica
multimedialna

Ćwiczenie
rozpoznawania częsci
mowy

Doskonalenie pamięci

Siedem wybranych
ilustracji ze
zwierzętami ( tygrys
bengalski, biedronka,
żmija zygzakowata,
zając szarak, koń
kamarski, wilk,
wiełbłąd jednogarbny)

6. Gra dydaktyczna

Squola -rozwiązywanie gry
(Przyroda: zwierzęta w
najbliższym otoczeniu)

Laptop. Squala :
"Zwierzęta w
najbliższym
otoczeniu"

Przypomnienie
wiadomości z przyrody

7. Odszukiwanie nazw
zwierząt podanych
na obrazkach

Uczeń samodzielnie składa
wyrazy spośród podanych
liter tak, aby utworzyły nazwy
zwierząt podanych na
obrazkach.

Kartka z tabelą oraz
ilustracjami zwierząt

Doskonalnie
koordynacji wzrokowo-
ruchowej

8. Puzzle

Uczeń otrzymuje obrazek, Obrazek, z którego Nauczyciel pomaga

który ma pociąć wzdłuż
narysowanych linii a
następnie ułożyć go w
całość.

powstaną puzzle do
ułożenia

uczniowi.

9. Głośne czytanie

tekstu Wł.
Serafiński, E.
Wielgus-Serafińska
"Ssaki"

Uczeń czyta tekst ze
zrozumieniem a następnie
otrzymuje test do rozwiązania
.Próbuje samodzielnie go
rozwiązać

Tekst Wł. Serafiński,
E. Wielgus-
Serafińska "Ssaki"
oraz test

Doskonalenie ...