Dodaj publikację
Autor
Joanna Miedzielec
Data publikacji
2020-05-21
Średnia ocena
4,00
Pobrań
28

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Przedstawiam scenariusz zajęć z doradztwa zawodowego. Zostały zrealizowane w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 3 w Krakowie, w klasie VII
 Pobierz (docx, 10,0 KB)

Komentarze

Marcycha90, 2021-09-02, ocena:

Ciekawy scenariusz. Brak załączników.

Podgląd treści

Temat zajęć: „Mój obraz siebie” czyli jakie posiadam zasoby

Cel zajęć:

-uczeń rozpoznaje własne zasoby

-rozpoznaje swoje ograniczenia jako wyzwania w odniesieniu do planów edukacyjno-zawodowych

- przedstawia grupie własne spojrzenie na siebie,

- otrzymuje od grupy informacji zwrotnej na własny temat,

- rozwinija i wzmocnia spostrzegania własnych atutów,

- pogłębia refleksję uczniów nad sobą, poszerzoną o świadomość własnych

słabych stron i ograniczeń,

- ukierunkowanie uczniów na myślenie o własnym rozwoju.

Metody:

podająca-aktywizująca-poszukująca

Pomoce dydaktyczne:

czyste kartki A-4,

załącznik A - lista przymiotników,

załącznik B - „Obraz własnej osoby”.

Przebieg zajęć:

Prowadzący wita uczestników a następnie wyjaśnia cel ćwiczenia.

Uczniowie siedzą w kręgu i słuchają.

Prowadzący mówi: „Znajomość siebie znacznie ułatwia nam życie, oprócz tego kiedy będziemy stać przed wyborem przyszłej szkoły średniej ułatwi nam podjęcie decyzji jaki zawód wybrać. Zawód w którym będziemy czuć się dobrze, będziemy go wykonywać z przyjemnością i zadowoleniem. Zauważcie jak trudno ludziom mówić o swoich dobrych cechach, najczęściej skupiają się na własnych wadach. Taka skłonność w przyszłości będzie nam utrudniać właściwe zaprezentowanie się pracodawcy. Z części swoich zalet jesteśmy świadomi, natomiast z niektórych wcale nie zdajemy sobie sprawy mimo, że są one widoczne dla naszego otoczenia. Bywa też tak, że nie sądzimy, że tak pozornie błaha umiejętność jak np. ugotowanie jajka, czy dobrej zupy, albo dopilnowanie młodszego rodzeństwa może być naszą mocna stroną. A jest. Teraz rozdam kartkę każdej i każdemu z Was: wypiszcie na niej w kolumnie 3 swoje mocne strony

a następnie zagnijcie kartkę tak, żeby słowa stały się niewidoczne. Starajcie się być konkretni w pisaniu tych cech (zamiast. Jestem lubiany, napisz: potrafię rozmawiać z ludźmi). Nie można też pokazywać swoich kartek”.

Rozdaje kartki.

Każdy uczeń na czystej kartce wypisuje w kolumnie trzy swoje mocne strony, a następnie zagina kartkę tak, że słowa stają się niewidoczne.

Jeśli cechy zostały napisane prowadzący prosi, aby każdy uczestnik

wstał i podszedł do wybranych przez siebie trzech kolegów (koleżanek)

i poprosił o wpisanie na kartkę jednej pozytywnej opinii na własny temat.

Po wpisaniu opinii proszę zagiąć kartkę tak, żeby następna osoba nie sugerowała

się poprzednim zapisem.

Uczniowie wpisują zalety swoim kolegom.

Prowadzący prosi o sprawdzenie czy każdy ma listę sześciu pozytywnych informacji na własny temat (trzy wpisane przez siebie, trzy przez kolegów).

Uczniowie powtórnie siadają w kręgu.

Prowadzący prosi chętne osoby o odczytanie swojej listy zaznaczając jednocześnie, aby wybrały po jednej zalecie, która mogłaby im się przydać

w przyszłości w pracy zawodowej. W razie problemu ze znalezieniem takiego odniesienia prowadzący prosi grupę o pomoc ...