Dodaj publikację
Autor
Barbara Furmańska
Data publikacji
2020-05-24
Średnia ocena
0,00
Pobrań
8

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji język polskiego dla klasy siódmej/ ósmej. J. Tuwim " Kwiaty polskie"
 Pobierz (docx, 20,9 KB)

Podgląd treści

SCENARIUSZ LEKCJI Z JĘZYKA POLSKIEGO DO FRAGMENTU POEMATU

JULIANA TUWIMA „KWIATY POLSKIE”

TEMAT: Serce w szufladzie, czyli Tuwim o ojczyźnie we fragmencie

„ Kwiatów polskich”

CZAS : 45 min.

CELE :

POZNAWCZE:

- zaznajomienie uczniów z fragmentem „Kwiatów polskich” J. Tuwima.

- zapoznanie uczniów z elementami biografii poety, mającymi związek z omawianym tekstem,

KSZTAŁCĄCE :

- ćwiczenie umiejętności czytania tekstu z właściwą intonacją ,

- ćwiczenie umiejętności wypowiadania się na określony temat,

- kształtowanie umiejętności analizy tekstu poetyckiego, dostrzeganie zależności i podobieństw opisywanych obrazów poetyckich,

- wdrażanie do świadomego posługiwania się słownictwem i terminologią właściwą tekstom poetyckim,

- kształtowanie umiejętności tłumaczenia wybranych fragmentów wiersza o charakterze przenośnym.

WYCHOWAWCZE :

- kształtowanie postawy patriotycznej u uczniów,

- kształtowanie postawy aktywnego udziału w lekcji

- wychowanie do umiejętności pracy w zespole klasowym, wysłuchania i akceptacji zdania kolegów

METODY DYDAKTYCZNE

SŁOWNA

Podająca :

- pogadanka

- praca z tekstem

Poszukująca :

- heureza

- „burza mózgów”

PRAKTYKI PISARSKIEJ

- pisanie krótkich uzasadnień zwrotów poetyckich o charakterze metaforycznym

GIER I ZABAW DYDAKTYCZNYCH : przekład intersemiotyczny

PRZEBIEG LEKCJI

OGNIWO WSTĘPNE

Nauczyciel pyta uczniów o to, co znajduje się w szufladach ich biurek. Czy są to rzeczy, z których korzystają na co dzień? Jeśli nie, dlaczego się ich nie pozbywają?

Nauczyciel informuje klasę, iż Julian Tuwim, prócz wierszy dla dzieci, pisał również inne utwory, mówiące o tematach poważnych, wzniosłych. Należy do nich poemat

„ Kwiaty polskie”, z którego fragmentem zapoznają się na dzisiejszej lekcji.

Zapisanie tematu lekcji

OGNIWO CENTRALNE

Przeczytanie fragmentu „ Kwiatów polskich”. Po przeczytaniu uczniowie dzielą się swymi pierwszymi wrażeniami.

Uczniowie zastanawiają się kim jest podmiot liryczny ( Polak, emigrant, przebywał już w wielu krajach ( hotele) , ale jego prawdziwą ojczyzną ( domem) jest Polska. W tym miejscu nauczyciel przywołuje okoliczności powstania „ Kwiatów polskich”

Poemat dygresyjny „Kwiaty polskie” Juliana Tuwima powstał w okresie emigracji autora z Europy, w latach 1940-44. Jako Żyd, w obawie o swoje życie, wyjechał z okupowanej przez hitlerowców Polski do Ameryki Południowej. Dzieło pisał najpierw w Rio de Janeiro, później w Nowym Jorku. Rodacy mieli okazję przeczytać je jeszcze przed wyzwoleniem. Cytowany fragment utworu, który podnosił ich na duchu, nazwali „My country is my home”.

Określenie adresata wypowiedzi lirycznej : kim jest , kim mógłby być ? ( znajomy, przyjaciel z dawnych lat, ktoś, kto znał to biurko)

Określenie sytuacji lirycznej :

- O co podmiot prosi adresata?

- Co znajduje się w opisywanej szufladzie ?

Nauczyciel rozdaje uczniom schematy szuflady. Po lewej stronie uczniowie wpisują nazwy przedmiotów wspomnianych w wierszu. Do wybranych uczniowie mogą wykonać małe rysuneczki.

Po wpisaniu, nauczyciel pyta uczniów, jakie to są rzeczy ( niepotrzebne, zapomniane, przypadkowe , zniszczone)

Dlaczego podmiot liryczny przechowuje je w ...