Dodaj publikację
Autor
Katarzyna Samczuk
Data publikacji
2020-05-28
Średnia ocena
0,00
Pobrań
16

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Jest to scenariusz zajęć przyrodniczych dla dzieci 4-5 letnich
 Pobierz (docx, 25,8 KB)

Podgląd treści

Scenariusz zajęć otwartych dla Rodziców

Data: 13.04.2018

Grupa wiekowa: 5 latki

Temat tygodnia: Na wiosennej łące pełnej kwiatów i owadów

Temat dnia: Łąka pełna mieszkańców

Opracowała: Katarzyna Samczuk

Cele ogólne

Zapoznanie z nazwami, wyglądem, zwyczajami wybranych stworzeń zamieszkujących polskie łąki

Rozwijanie aktywności poznawczej dzieci

Kształtowanie u dzieci zainteresowań przyrodniczych, dbałości o życie, zdrowie zwierząt,

Wdrażanie do utrwalania u dzieci zasad zachowania zapewniających bezpieczeństwo w kontaktach ze zwierzętami

Rozwijanie ekspresji ruchowej

Rozwijanie umiejętności matematycznych

Rozwijanie umiejętności językowych

Cele operacyjne

Dziecko:

Zna cechy fizyczne wybranych zwierząt i owadów zamieszkujących polskie łąki

Potrafi rozpoznać zwierzę po wyglądzie, dźwięku, opisie

Potrafi nazwać prawidłowo wybrane stworzenia z polskich łąk

Rozumie fakt, że w kontaktach ze zwierzętami zawsze powinny zachować ostrożność

Potrafi opowiadać swobodnie na zadany przez nauczyciela temat

Podejmuje polisensoryczną aktywność w trakcie zabaw ruchowych i badawczych

Potrafi prawidłowo i szybko nazywać cyfry do 20, oraz dodawać w zakresie do 20

Doskonali aparat mowy podczas swobodnych wypowiedzi

Potrafi współpracować z innymi dziećmi w grupie, nauczycielem

Potrafi podzielić na sylaby oraz wyodrębnić głoski w nagłosie i wygłosie

Metody pracy:

Czynne: samodzielnych doświadczeń, zadań stawianych dziecku

Słowne: opowiadanie, objaśnienie

Oglądowe: obserwacja, pokaz, osobisty przykład nauczyciela

Aktywizujące : zabawa dydaktyczna,

Formy pracy

indywidualna

zbiorowa

grupowa

Środki dydaktyczne:

Muzyka z dźwiękami łąki, plansza z trawą, makieta łąki, kartoniki z zagadkami dla rodziców, kartoniki z symbolami i zwierzątkami do ukrycia w trawie na planszy, obręcze/kwiaty, cyfry do zabawy ruchowej, muzyka do zabawy ruchowej, klapka na muchy, obrazki do zabawy z klapką, kropki biedronki, sylweta biedronki, kostki, plansze do bingo, karty do bingo dla rodziców.

Przebieg zajęć

Powitanie – pomieszanie - zabawa integracyjna

Nauczyciel z dziećmi prosi dzieci, aby wstały i wykonywały jego polecenia:

-idź przed siebie

- podskakuj

- zatrzymaj się

Po chwili nauczyciel zmienia zasady: polecenie idź oznacza, że dzieci mają stanąć itp. Polecenia są wydawane kilka razy.

Gdzie my jesteśmy? – wprowadzenie do zajęć

Nauczyciel prosi dzieci, aby usiadły w kole i zrelaksowały się i zamknęły oczy. Gdy dzieci mają zamknięte oczy odtwarza nagranie z dźwiękami łąki. W międzyczasie Nauczyciel opowiada dzieciom historię:

Czujemy po stopami trawę, na której znajdują się jeszcze poranne kropelki rosy. Nad nami świeci piękne, poranne słońce a po niebie pływają białe obłoki. Wokół nas unosi się wspaniały zapach kolorowych kwiatów – rumianków, niezapominajek i dzwonków oraz zielonej trawy. Nasze uszy wychwytują dźwięki – bzyczenie owadów, szelest zwierząt pośród traw, śpiew ptaków i rechot żab. Jak myślicie, gdzie się znaleźliśmy?

Dzieci wspólnie z nauczycielem odgadują, że miejscem, w którym ...