Dodaj publikację
Autor
Joanna Koziala
Data publikacji
2020-05-28
Średnia ocena
0,00
Pobrań
19

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Cele turnieju: - prezentacja umiejętności matematycznych; - kształtowanie dojrzałości emocjonalnej i umiejętności pokonywania trudności; - rozwijanie umiejętności pracy w zespole; - doskonalenie umiejętności zdrowej rywalizacji;
 Pobierz (doc, 47,0 KB)

Podgląd treści


Scenariusz Turnieju matematycznego pt. „Matematyczne łamigłówki”

Przebieg
Uczestnicy turnieju: 7 drużyn.
Każda drużyna składa się z 3 dzieci 6-letnich

1. Powitanie uczestników turnieju przez prowadzące:
2. Prezentacja zespołów: okrzyk matematyczny
3. Zabawa ruchowa z wiatrakiem matematycznym: „Na prawo, na lewo"
4. Omówienie warunków zabawy, punktacja
2 punkty-za prawidłowo wykonane zadanie
1 punkt za częściowo wykonane zadanie
0 punktów za niewykonane zadanie

|Lp. |Nazwa zabawy |Przebieg |Pomoce |
|1 |Zabawa umysłowa |Każda drużyna otrzymuje zestaw kubeczków. Zadanie | 7 plansz, |
| |„Sudoku -kolorowe kubeczki ” |polega na ustawieniu kubeczków, w taki sposób, żeby w |7 zestawów kubeczków |
| | |liniach pionowych i poziomych nie powtarzały się |(9 kubeczków) |
| | |kubeczki w tych samych kolorach. | |
|2 |,,Rzuty kostkami" |Dzieci siedzą w półkolu, prowadząca rozkłada na |2 kostki, koła |
| |(dodawanie wyrzuconych oczek na |dywanie koła oznaczone od 1 do12. Wybrane dziecko |z cyframi, zagadki |
| |kostkach) |rzuca dwiema kostkami, dodaje oczka z dwóch kostek, | |
| | |następnie wyszukuje odpowiednie koło z wynikiem i | |
| | |rozwiązuje zagadkę, którą czyta prowadząca. | |
|3 |Zabawa umysłowa |Każda z drużyn otrzymuje kartę pracy z układem |7 kart pracy, kredki |
| |„Dyktando graficzne” |współrzędnych. Zadaniem jest pokolorowanie pól wg | |
| | |podanego kodu. | |
|4 |Zabawa ruchowa ,,Rzut |Zadaniem każdego dziecka z drużyny jest rzut |Woreczki, obręcze |
| |woreczkiem” |woreczkiem do obręczy. Za każdy celny rzut drużyny | |
| | |otrzymują punkt. Max drużyna może uzyskać 3 punkty. | |
|5 |Zabawa umysłowa „Prawda czy |Prowadząca czyta stwierdzenie. Odpowiadają |7 tabliczek zielonych |
| |fałsz” |jednocześnie wszystkie drużyny poprzez podniesienie |–P |
| | |tabliczki (zielona –prawda, czerwona-fałsz |7 tabliczek czerwone |
| | | |–F |
| | | | |
| | | |pytania |
|6 |Zabawa "Trójkąty" (dodajemy i |Każda z drużyn otrzymuje duży trójkąt wycięty z |7 trójkątów, |
| |odejmujemy) |kartonu i klamerki. Wykonuje zadanie według wskazówek |13 klamerek dla każdej|
| | |prowadzącej: |drużyny |
| | |* proszę na każdym boku trójkąta umieścić po 3 | |
| | |klamerki, ile jest razem?, | |
| | |* proszę na każdym boku umieścić po 2 klamerki, a | |
| | |następnie proszę zdjąć 3 klamerki, ile jest razem?, | |
| | |*proszę na dowolnym boku umieścić 4 klamerki, a | |
| | |następnie dopełnić do 10. | |

Zabawa ruchowa z wiatrakiem: ,,Kukułka”

|7 |Zadanie dla Jury |Każda drużyna otrzymuje obrazek z pojęciem matematycznym. |7 obrazków | |
| |Matematyczna zgaduj-zgadula |Zadaniem drużyny jest ułożenie zagadki do podanego |(koło kwadrat, | |
| | |obrazka. Jeżeli jury odgadnie rozwiązanie zagadki punkty |trójkąt, prostokąt, | |
| | |otrzyma drużyna, która ułożyła zagadkę. |liczydło, waga, | |
| | | |zegar). | |
|8. |Zabawa „Rysowanie zgodnie z |Każdy zespół otrzymuje kartę pracy. Zadaniem drużyn jest |7 kart pracy, kredki | |
| |instrukcją” |narysowanie kół zgodnie z instrukcją w poszczególnych | | |
| | |polach tabeli. | | |
|9. |Zabawa konstrukcyjna |Każda drużyna otrzymuje zestaw klocków. Zadaniem drużyny |7 zestawów klocków | |
| |,, Wafelkowa cyferka” |jest ułożenie wylosowanej cyfry ...