Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz zajęć
Temat: W gnieździe bociana- utrwalenie głoski „b” (która została wprowadzona już dzień wcześniej)
Uczestnicy: klasa 1
Czas trwania: 60-90 min
Cel wychowawczy:
uczenie się współpracy w grupie
Cel ogólny:
doskonalenie umiejętności rozróżniania głoski „b” oraz zapoznanie z charakterystyką bociana.
Cele operacyjne:
Dziecko:
rozpoznaje wydawany dźwięk ptaka
naśladuje ruchem bociana/żabę do muzyki
odpowiada na pytania zadane przez N.
ogląda filmik edukacyjny
wyciąga wnioski
wymyśla własny sposób na przedstawienie głoski „b”
wykonuje pracę plastyczną
dokonuje oceny zajęć
podejmuje się współpracy w grupie
korzysta z tableta
dorysowuje niezbędne elementy do „b” celem stworzenia wspólnej pracy
Formy pracy:
indywidualna
grupowa
Metody ( wg Okonia):
czynna: metoda zadań stawianych dziecku, metoda ćwiczeń, samodzielnych doświadczeń,
słowna: rozmowa
Pomoce oraz środki dydaktyczne: tablica interaktywna lub tablety, głośniki, ilustracja bociana do wyświetlenia, spis filmików i zadań które będą wykorzystane na lekcji; radio; plakaty z małą drukowaną literą „b”; muzyka skoczna do zabawy ruchowej; materiały do wykonania pracy plastycznej: rękawiczki, taśma dwustronna, bibuła, wata, patyczki, mazaki, sznurek, klej, oczka plastikowe itp.
Przebieg zajęć:
Zagadka słowna: dzieci siadają na dywanie w kole. N. prosi uczniów by wsłuchali się w odgłosy: https://www.youtube.com/watch?v=nZ8DJa4Oc8w, jeśli rozpoznają jakie to zwierzę, ich zadaniem jest stanięcie na jednej nodze i pomachanie rączką pozostałym uczestnikom. Zabawa trwa dopóki wszystkie dzieci nie przywitają się bociankowo z innymi.
Wprowadzenie do tematu: na podstawie ilustracji bociana z wykorzystaniem tablicy interaktywnej, N. omawia jak zbudowany jest ten ptak oraz zadaje pytania uczniom, by sprawdzić ich wiedzę w tym zakresie.
N. włącza filmik edukacyjny: https://www.youtube.com/watch?v=PMUUm7Xx-Fw. N. omawia z uczniami filmik po przez pytania.
N. inicjuje zabawę słowną: każde dziecko ma w dowolny sposób wymówić głoskę „b” lub może ją pokazać w dowolny sposób.
N. dzieli klasę na 4/5 grup i każdej z grup daje plakat z „pogrubioną” małą drukowaną literą „b”. N. wyjaśnia iż zadanie polega na tym iż w ciągu 3 min każda z grupa ma dorysować tak elementy do tej literki by powstał „bocian”. Prezentacja prac.
Zabawa ruchowa na dywanie: dziewczynki to żabki/ chłopcy to bociany- na odpowiedni fragment w muzyce: żabki skaczą po dywanie, a bociany stoją na jednej nodze wypatrując. Na przerwę w muzyce: bociany łapią żabki. Po chwili zamieniamy dzieci rolami.
Zadanie sprawdzające z tablica interaktywną lub tabletami: https://wordwall.net/pl/resource/979730/przyroda/bocian; https://wordwall.net/pl/resource/898717/bocian. Weryfikacja zadania przez N.
Praca plastyczna: bocian z plastikowej ...