Dodaj publikację
Autor
Ewa Wilk
Data publikacji
2020-05-29
Średnia ocena
0,00
Pobrań
26

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć Szachownica i bierki szachowe - zajęcia plastyczno-techniczne kl 1-3.
 Pobierz (docx, 13,3 KB)

Podgląd treści

Scenariusz zajęć

Klasa 1-3 – zajęcia plastyczno-techniczne

Temat zajęć: Szachownica i bierki szachowe

Cel główny:

- utrwalanie budowy szachownicy i nazewnictwa bierek szachowych

Cele szczegółowe: Uczeń:

- wiec, jak zbudowana jest szachownica

- umie nazywać figury szachowe

- potrafi określić położenie bierki na szachownicy

- potrafi poruszać się po szachownicy bierkami

- potrafi wykonać bierki z różnych materiałów

- umie słuchać ze zrozumieniem i wykonywać zadania według instrukcji

- potrafi współdziałać w grupie i w parze

Metody nauczania: problemowa ( burza mózgów), zajęć praktycznych wg W. Okonia, metody ewaluacyjne wg J. Krzyżewskiej (Kosz i walizka, Emotikony).

Formy: Indywidualna, grupowa

Środki dydaktyczne: szachy, tablica interaktywna, papier, nożyczki, linijka, mydło, plastelina, modelina.

Przebieg lekcji:

Czynności organizacyjno-porządkowe

Pokaz oryginalnych szachów (szachownica, bierki) lub wyświetlamy na tablicy interaktywnej. Przypomnienie budowy szachownicy, sposobu poruszania się bierek.

Podanie tematu i celu lekcji: (w języku ucznia)

Wykonamy teraz własną szachownicę i bierki szachowe. Rozegramy klasowy turniej celem utrwalenia nazewnictwa bierek, sposobu ich ustawienia i poruszania się.

Stworzenie sytuacji inspirującej uczniów do wykonania zadania. Podział uczniów na grupy i przydział poszczególnych zadań.

Praca w grupach:

I grupa „szachownica” wykonuje szachownice z kolorowego papieru z użyciem odpowiednich narzędzi.

II grupa – „czarna” – wykonuje czarne bierki z czarnej plasteliny, modeliny.

III grupa „biała” – wykonuje białe bierki z mydła.

Czynności porządkowe - porządkowanie stanowisk pracy.

Sprawdzenie wykonania zadania przez poszczególne grupy.

Przygotowanie do gry – ustawianie przez uczniów bierek na szachownicy.

Rozegranie partii szachowej przez chętnych uczniów.

Podsumowanie zajęć: „Kosz i walik”.

Samoocena - emotikony.