Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASIE 1
Prowadząca: Dorota Jukowska
Data: 15. 06. 2015r.
Klasa: 1e
Krąg tematyczny: Wkrótce wakacje.
Temat dnia: Łąka.
Zapis w dzienniku: Swobodne wypowiedzi dzieci na temat owadów oraz miejsc, w których
można je spotkać. (1.3a) Czytanie podpisów (z podziałem na rośliny i zwierzęta) na ilustracji w
podręczniku przedstawiającej łąkę. (1.1c) Poznanie nazw i wyglądu roślin i zwierząt żyjących na
łące w ich naturalnym środowisku. (6.1) Poznanie etapów rozwoju motyla. (6.1) Dostrzeganie
symetrii w rysunku motyla. Rysowanie drugiej połowy figury symetrycznej. (7.18) Dodawanie i
odejmowanie pełnych dziesiątek w zakresie 100. ( 7.2, 7.3, 7.5)
Cele lekcji:
• Zapoznanie z wyglądem i nazwami roślin oraz zwierząt żyjących na łące.
• Poznanie pojęcia „symetria” i wykorzystanie jej do wykonania pracy plastycznej.
• Układanie w odpowiedniej kolejności obrazków przedstawiających etapy rozwoju motyla.
• Doskonalenie umiejętności dodawania i odejmowania pełnych dziesiątek w zakresie 100.
Cele sformułowane w języku ucznia:
• Poznasz nazwy zwierząt i roślin
żyjących na łące.
• Dowiesz się co to jest „symetria”.
• Dowiesz się jak rozwija się motyl i
ułożysz etapy jego rozwoju we
właściwej kolejności.
NACOBEZU:
• wymienię 4 poprawne nazwy roślin i
zwierząt żyjących na łące
• nazwy roślin i zwierząt zapiszę starannie
i prawidłowo połączę litery
• dokończę symetrycznie obrazek
• przykleję we właściwej kolejności etapy
• Będziesz dodawał i odejmował pełne
rozwoju motyla
dziesiątki w zakresie 100.
• poprawnie wykonasz działania
• Będziesz współpracował z kolegą lub
matematyczne
koleżanką.
Metody: słowna, oglądowa, działań praktycznych.
Formy pracy: indywidualna, grupowa, zbiorowa.
Przebieg zajęć:
I godzina:
1. Zapoznanie uczniów z celami lekcji i NACOBEZU.
2. Dodawanie i odejmowanie pełnych dziesiątek w zakresie 100. Wprowadzenie do tematu zajęć.
II godzina:
1. Oglądanie ilustracji w podręczniku.
2 Czytanie nazw zwierząt i roślin żyjących na łące, omówienie ilustracji.
3. Oglądanie prezentacji w programie Power Paint ( owady)
4. Praca w zeszycie ćwiczeń.
5. Ocena koleżeńska ( 2 gwiazdy i 1 życzenie)
III godzina:
1. Oglądanie filmu przedstawiającego etapy rozwoju motyla.
2. Wypowiedzi dzieci na temat etapów rozwoju motyla na podstawie obejrzanego filmu.
3. Wycinanie i naklejanie we właściwej kolejności obrazków z poszczególnymi etapami rozwoju
motyla.
4. Ocena koleżeńska prac.
5. Wyjaśnienie pojęcia „symetria” na podstawie zdjęcia motyla.
6. Dokończenie rysunków w sposób symetryczny.
7. Podsumowanie pracy:
- Kto z Was potrafi wymienić nazwy co najmniej 4 zwierząt i roślin żyjących na łące?
- Kto z Was potrafi omówić etapy rozwoju motyla?
- Kto wie, co to jest „symetria”?
- Kto bezbłędnie dodaje i odejmuje pełne dziesiątki w zakresie 100?
Uczniowie odpowiadają pokazując kolorowe ...