Dodaj publikację
Autor
Beata Knyt
Data publikacji
2020-05-31
Średnia ocena
0,00
Pobrań
10

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć dla dzieci 4-letnich. Poszerzanie wiadomości dzieci o zwyczajach i obrzędach świątecznych,prowokowanie pytań i dostarczanie radości odkrywania, wyciągania wniosków, rozwijanie umiejętności współdziałania w grupie.
 Pobierz (docx, 14,8 KB)

Podgląd treści

SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO Z RODZICAMI

Temat: Wielkanocna niespodzianka

Data: marzec

Prowadząca: Beata Knyt

Cele ogólne:• poszerzanie wiadomości dzieci o zwyczajach i obrzędach świątecznych,• prowokowanie pytań i dostarczanie radości odkrywania, wyciągania wniosków, współdziałania w grupie,• ćwiczenie w zakresie przeliczania elementów oraz segregowania ich ze względu na określoną cechę,• poznanie nowej techniki plastycznej • doskonalenie sprawności dłoni w pracy plastycznej,• wywoływanie radości z powodu zbliżających się świąt oraz uczestnictwa bliskich osób we wspólnej zabawie,• wzmacnianie więzi emocjonalnej, społecznej w grupie przedszkolnej i w gronie rodzinnym.

Cele szczegółowe, dziecko:• zna symbole i tradycje Świąt Wielkanocnych,• poprawnie przelicza i nazywa kolory,• współdziała w grupie,• prawidłowo wykonuje polecenia,• rozwiązuje zagadki,• wykonuje wspólnie z rodzicami pracę przestrzenną wg wzoru.

Metody:• słowna- rozmowa, objaśnienia, czytanie listów,• swobodnej ekspresji,• aktywizująca- zagadki, zabawy dydaktyczne.

Formy pracy:• praca grupowa,• praca indywidualna,• praca razem z rodzicem.

Środki dydaktyczne:

list Zajączka, płyty CD z nagraniami piosenek (m.in. Batii Strauss), pocięte obrazki, koszyki, jajka, barwniki, różnokolorowe kwiaty, klej, pędzelki, sizal, wstążki, papierowe koszyki, wata, woda, pojemniki plastikowe, nasiona rzeżuchy, pisanki z zadaniami, 2 listy, zagadki, rzeczy do koszyczka wielkanocnego, pisanki różnego koloru i wielkości, koszyk z czekoladowymi jajkami.

Przebieg zajęć:

1. „Powitanie” – zabawa integracyjna.Nauczycielka, dzieci i rodzice siedzą w kole. Podają sobie kolejno wydmuszkę na patyczku i mówią słowa powitania, pięknie się przy tym uśmiechając: Maciek wita Anię, Ania wita mamę Oli, Ola wita Huberta itd.

2. Zabawa „Samolot” – dzieci z emblematami pisanek w 4 kolorach dołączają do podróży samolotem wg instrukcji nauczycielki.

3. Dzieci zgromadzone przed tablicą. Krótka rozmowa z dziećmi nt zbliżających się Świąt.• Kto wie jakie zbliżają się Święta?• Jak wyglądają wtedy nasze mieszkania?• Jakie potrawy przygotowuje mama?

4. Znalezienie listu od Zajączka i odczytanie go.

Drogie Dzieci!

Niedawno biegałem po polach i postanowiłem wpaść do waszego przedszkola.

Słyszałem bowiem w lesie, gdzie echo daleko niesie, że wy ze przedszkolaki to super dzieciaki. Chętnie pracujecie, aktywnie udział w zajęciach bierzecie a Wasze panie, to panie roześmiane, które wymyślają od rana dla was zadania.

Lubicie śpiewać i tańczyć, to sam słyszałem, kiedy po przedszkolu sobie kicałem. Na szczęście nikt mnie nie widział, bo wpadłem do waszej sali i zostawiłem na stoliczku list dla was abyście i dzisiaj ucztowali.

Otóż wiosna - to pora radosna a w niej Święta i to jakie!

Te radosne, kolorowe, w bazie, kurki, babki i mazurki wystrojone.

Więc i Wy drogie dzieciaczki poszukajcie jajek, które zostawiłem dla was i wykonajcie zadań kilka, a w nagrodę otrzymacie niespodziankę ...