Dodaj publikację
Autor
Alina Grzegoszczyk
Data publikacji
2020-06-01
Średnia ocena
0,00
Pobrań
15

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

ZAŁĄCZNIK ZAWIERA SCENARIUSZ ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH Z ZAKRESU PRZYGOTOWANIA DO NAUKI CZYTANIA I PISANIA W GRUPIE DZIECI 5 – 6 LETNICH. JEST TO SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH DLA RODZICÓW Z OKAZJI "DNIA MAMY".
 Pobierz (docx, 37,0 KB)

Podgląd treści

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH Z ZAKRESU PRZYGOTOWANIA DO NAUKI CZYTANIA I PISANIA W GRUPIE DZIECI 5 – 6 LETNICH

OPRACOWAŁA:

Alina Grzegoszczyk

DATA: 24.05.2019r.

KRĄG TEMATYCZNY: Święto rodziców!

TEMAT DNIA: Niespodzianka dla naszych rodziców.

CELE SZCZEGÓŁOWE:

Wspomaganie rozwoju mowy dzieci

Kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania.

CELE OGÓLNE:

Dziecko:

poprawnie rozpoznaje i nazywa litery drukowane wielkie i małe;

dokonuje analizy i syntezy sylabowej i głoskowej wyrazu;

potrafi wymienić kilka słów zaczynających się określoną głoską;

układa i odczytuje wyrazy z rozsypanki literowej i sylabowej;

buduje zdania;

czyta wyrazy, proste zdania i krótki tekst;

rozumie czytany tekst;

potrafi ułożyć obrazek z części;

recytuje wiersz oraz śpiewa piosenkę;

wykonuje polecenia nauczyciela.

METODY:

oglądowa,

słowna - podająca,

twórczego ruchu,

zadań stawianych do wykonania

FORMA:

zbiorowa,

grupowa,

indywidualna.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: koperty z zadaniami, kolorowe kwiatki z literkami (małymi i wielkimi), chusta animacyjna, magnetofon, podkład muzyczny, obrazki, alfabet ruchomy, puzzle, kostka do gry z obrazkami, medale dla dzieci, piosenka, rzutnik, ekran, laptop.

Realizacja podstawy programowej: I 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8,9; II 5, III 4, 5, 7, 8, 9; IV 1, 2, 4, 5, 7, 8, 9.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

Powitanie rodziców, przedstawienie tematu i celów spotkania.

Recytacja przez dzieci wierszyka – dzieci stają w półkolu i recytują wspólnie wiersz, którego nauczyły się wcześniej w przedszkolu. Dzieci podchodzą do rodziców, wręczają im kartonowe serce i zapraszają ich na dywan do wspólnej zabawy.

Serduszko

Maria Broda-Bajak

Mam serduszko jedno – kartonowe,

mam serduszko drugie – uczuciowe!

Tym drugim kocham mamę i tatę:

kocham mocno, bo są moim całym światem!

To serduszko kartonowe dam Wam zaraz, Mamo, Tato

i zaproszę Was do zabaw – co Wy na to?

Zabawa integracyjna z chustą animacyjną (dzieci z rodzicami)- przebieganie pod chustą osób, których imię zaczyna się wywołaną przez prowadzącą głoską.

„Tajemniczy list” - Nauczycielka wyjmuje kopertę.

N: Dziś rano weszłam do naszej sali, patrzę a tu leży sobie na biurku koperta. Ale nie jest do mnie zaadresowana, więc nie otworzyłam jej. Spróbujmy odczytać kto jest adresatem tej koperty? (Na kopercie jest napis „Przedszkole w Mszanie, Dzieci z grupy Pszczółki”)- chętne dzieci odczytują napis.

N: zobaczymy co jest w środku?- wyjęcie z koperty kartki i odczytanie zapisanego zdania: „Wykonajcie zadania, a czeka was nagroda”- wyjęcie z koperty, ponumerowanych kopert z zadaniami do wykonania.

„Kwiaty dla mamy” - praca w grupach.

Każda grupa wyjmuje z koperty pocięty obrazek przedstawiający wybrany kwiatek. Zadaniem grupy jest ułożenie obrazka w jedną całość a następnie ułożenie nazwy kwiatka za ...