Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Łąka pełna niespodzianek. Scenariusz zajęć dla dzieci 6 letnich
Cel ogólny:
• Wzbogacenie wiedzy o owadach mieszkających na łące
Cele operacyjne:
• podejmuje próby obserwacji owadów zamieszkujących łąkę,
• opowiada o cechach fizycznych zaobserwowanych owadów,
• przelicza w zakresie indywidualnych możliwości,
• wykazuje się znajomością kierunków - strona prawa, lewa,
• podejmuje próbę opanowania awersji w stosunku do owadów,
• zachowuje delikatność i ostrożność w stosunku do owadów.
Metody pracy:
• samodzielnych doświadczeń,
• kierowania własną działalnością dziecka,
• zadań stawianych dziecku,
• ćwiczeń,
• objaśnienie ilustracje, rozmowa,
• obserwacja, pokaz, przykład.
Formy:
• indywidualna,
• grupowa,
• zespołowa.
Środki dydaktyczne:
lupy, ilustracje owadów, album z ilustracjami owadów, emblematy różnych owadów i kwiatów
Przebieg zajęć:
1.Zabawa „Witam tych, którzy..:”
- lubią wycieczki,
- są dziś w dobrym humorze,
- lubią przyrodę.
Dzieci stoją w kręgu, te, które czują się powitane, kiwają do innych ręką mówiąc „hej”.
2„Co ja widzę – jakie one ładne!” – dzieci obserwują owady, które wcześniej oglądały na łące w ogródku przedszkolnym. Dzieci opisują wygląd i cechy owadów, próbują je nazywać, porównują z owadami z ilustracji w albumie (motyl, biedronka, żuczek, chrabąszcz, mrówka)
3. „Zagadka – niespodzianka” – dzieci układają i rozwiązują zagadki o owadach, które obserwowały na placu przedszkolnymi w albumach (dżdżownica, ślimak, biedronka, mrówka, motyl, konik polny, żuk)
4. „Kiedy wiosna przyjdzie do nas” – zabawa rytmiczna z piosenką (na łące).
Kiedy wiosna przyjdzie do nas roześmiana i zielona
razem z wiosną wszystkie dzieci zaśpiewają tak:
zielona trawa, (4 uderzenia dłońmi o kolana)
zielony mech, (4 uderzenia dłońmi o trawę)
zielona żaba, (4 klaśnięcia w dłonie)
rech, rech, rech (4 pstryknięcia)
Rośnie trawa, rosną listki, rosną z wiosną dzieci wszystkie.
przyleciały już bociany i klekocą tak:
zielona trawa, zielony mech, zielona żaba, rech, rech, rech.
5. „Motylek z wyobraźni – pobaw się z motylem” – dzieci stoją w kole. Jeden z uczestników zabawy trzyma w dłoniach „motylka z wyobraźni”, którego przekazuje dziecku stojącemu obok. Dzieci podają sobie motylka z rąk, do rąk, tak, aby nie zrobić mu krzywdy.
6. „Biedronki i kwiatki” – zabawa ruchowa – dzieci otrzymują emblematy biedronek i kwiatów dzieci przeliczają kropki na biedronkach, przeliczają płatki na kwiatach Kwiatki w środku koła przykucają tworząc ogródek, biedronki chodzą, latają dookoła ogródka na sygnał każda biedronka przykucnie przy wybranym przez siebie kwiatku, a następnie biedronki zaproszą kwiatki do tańca w parach. (można zamienić się rolami)
7. „Ruszaj się lub wydaj głos jak owad, którego nazwę usłyszysz” – dzieci w „czarodziejski” sposób zmieniają się w owady. Dzieci siedzą w kręgu i pozostawiają jedno wolne miejsce. Zabawę rozpoczyna osoba, obok której jest jedno wolne ...