Dodaj publikację
Autor
Emilia Fafińska
Data publikacji
2020-06-02
Średnia ocena
0,00
Pobrań
83

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć rozwijających pamięć i koncentrację dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym.
 Pobierz (pdf, 432,4 KB)

Podgląd treści

Scenariusz Zajęć Rozwijających Pamięć i Koncentrację


Temat zajęć: Figury i kształty.

Uczestnicy zajęć: Uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym.

Cele ogólne:

 Doskonalenie pamięci.

 Rozwijanie koncentracji, lepszego skupienia uwagi, a co za tym idzie - większej

efektywności w nauce.

 Rozwijanie wyobraźni.

 Rozbudzanie inwencji i samodzielności intelektualnej.

 Rozwijanie naturalnych zdolności.

 Przełamywanie uczucia lęku i onieśmielenia ,wiara w sukces.

 Stymulowanie językowych umiejętności, wzbogacanie słownictwa.

 Rozwijanie percepcji wzrokowej, słuchowej i dotykowej.

 Kształtowanie poczucia rytmu.

 Rozwijanie i zaspokajanie ciekawości.

Cele operacyjne:

Uczeń:

rozwija funkcję percepcji wzrokowej i dotykowej,

rozwija wyobraźnię,

 potrafi odczytywać informacje z symboli,

 klasyfikuje figury według trzech cech jednocześnie (kolor, wielkość oraz kształt),

 potrafi uważnie patrzeć

(organizuje pole

spostrzeżeniowe), aby

rozpoznać

i zapamiętać,

rozwija pamięć (potrafi zapamiętać kształty według kolejności),

 uważnie słucha, obserwuje i rozumie polecenia nauczyciela,

 pokonuje wewnętrzne zahamowania,

 nabywa pewności siebie, wiary we własne możliwości,

 odczuwa radość ze wspólnych zabaw i ćwiczeń.

Formy pracy:

 zbiorowa,

indywidualna.

Metody:

 słowna,

 pokazu,

 burza mózgów,

 działanie praktyczne,

 czynnego udziału

 słuchanie muzyki poważnej.

Pomoce dydaktyczne: magnetofon, kasety i płyty CD - Utwory Beethovena, Vivaldiego

(harmonizują i integrują rytm pracy serca i mózgu), worek z figurami, kostki do gry

z symbolami, plansze z figurami, figury papierowe oraz wzory z sekwencjami figur.

PRZEBIEG:

1. Przywitanie

się

z

uczniami,

przedstawienie

tematu

zajęć.

Nauczyciel na początku zajęć włącza muzykę poważną, a w trakcie prowadzi

z uczniami poniższe zabawy i ćwiczenia.

2. Zabawa ,,Tajemniczy worek” – uczniowie wkładają dwie ręce do worka i tylko po

dotyku rozpoznają schowane w nim figury geometryczne.

3. Kojarzenie kształtów geometrycznych z przedmiotami z otoczenia. Zadaniem uczniów

jest podanie kilku przedmiotów w określonym kształcie.

4. Co mówi nam kostka?

Klasyfikowanie figur według kilku cech. Dzieci rzucają trzema kostkami (na jednej jest

kolor, na drugiej wielkość, a na trzeciej figura) łącząc odczytane z kostek informacje

wyszukują odpowiednią figurę (np. duży, czerwony kwadrat).

5. Szeregowanie figur na podstawie wzoru oraz z pamięci.

6. Kalambury dotykowe - rysowanie figur geometrycznych na plecach kolegi (ćwiczenie

zostanie zrealizowane w miarę możliwości czasowych).

7. Podziękowanie uczniom za zgodną zabawę i pracę.

mgr Emilia Fafińska

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Pucku