Dodaj publikację
Autor
Piotr Kujawa
Data publikacji
2020-06-03
Średnia ocena
0,00
Pobrań
28

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt lekcji zajęć technicznych dla klasy 5
 Pobierz (doc, 47,5 KB)

Podgląd treści


Konspekt lekcji zajęć technicznych dla klasy V szkoły podstawowej

Temat lekcji: Rzutowanie prostokątne - ćwiczenia

Program nauczania: E. Bubak, E. Królicka „Technika na co dzień”, program nauczania zajęć technicznych klasach 4-6 szkoły podstawowej.

Cele ogólne:

- poznawcze(y):
ukazanie etapów rzutowania prostokątnego w przypadku różnych form geometrycznych
- kształcące(y):
rozwijanie wyobraźni przestrzennej
doskonalenie pracy z cyrklem, linijką
kształcenie swobody wypowiedzi na forum klasy, umiejętności pracy przy tablicy
- wychowawcze(y):
uaktywnienie uczniów

Cele operacyjne:

I. Wiadomości:
A. Zapamiętanie wiadomości:
Uczeń:
- pamięta pojęcia: linia: krawędziowa, pomocnicza, przerywana, rzut prostokątny
Uczeń rozumie rolę, jaką pełnią wspomniane linie
II. Umiejętności:
C. Stosowanie wiadomości w sytuacjach typowych:
Uczeń:
- odróżnia linie w technice i poprawnie je rysuje
- definiuje pojęcia
- poprawnie wykonuje rzutowanie prostokątne
D. Stosowanie wiadomości w sytuacjach problemowych, nowych:
Uczeń właściwie stosuje linię przerywaną

Środki dydaktyczne:
Źródła ikonograficzne (piktogramy), film, tablica interaktywna
Metody: problemowe (praca pod kierunkiem nauczyciela - ćwiczenia, gry dydaktyczne)

T O K L E K C J I

|Ogniwa lekcji |Treści merytoryczne |Czynności N/U |Kształtowane umiejętności uczniów|
|I. Czynności organizacyjno- | |Przywitanie się z klasą, |Uczniowie przygoto-wują się do |
|porządkowe | |sprawdzenie listy obe-cności, |lekcji |
| | |odnotowanie nieprzygotowań | |
|II. Rekapitulacja wtórna | |zadanie pytań dot. tematyki | |
| | |poprzedniej lekcji w postaci gry | |
| | |dydaktycznej (czym jest język | |
| | |techniczny? Ile należy wykonać | |
| | |rzutów? Jakie linie stosuje się w| |
| | |technice?) | |
|III. Ogniwo wiążące | |Informacja nauczyciela dotycząca |Uczniowie zapisują |
| | |lekcji |temat w zeszytach. |
|IV. Tok lekcji właściwej |I |N: Praca pod kierun- |doskonalenie wyobraźni |
| |Rzut prostokątny |kiem nauczyciela z filmem i |przestrzennej |
| |prostopadłościanu |ikonografią | |
| | | | |
| | |U: Uczniowie rozróżniają | |
| | |poszczególne figury, które tworzą|kojarzenie faktów |
| | |rzut prostokątny |swoboda wypowiedzi na forum klasy|
| | | | |
| | | | |
| | |N: Ćwiczenia w rzutowaniu | |
| | |prostokątnym | |
| | | | |
| | |U: Uczniowie: | |
| | |a) rysują rzutnię (osie) |doskonalenie pracy z linijką i |
| | |b) oznaczają kolejność rzutów |cyrklem, |
| | |cyframi | |
| | |c) rysują w 3 etapach rzut | |
| | |prostopadłościanu | |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
| | |N: Praca pod kierunkiem | |
| | |nauczyciela z ikonografią | |
| | |podręcznikiem | |
| | | | |
| | |U: | |
| | |Uczniowie identyfikują |doskonalenie wyobraźni |
| |II. |poszczególne figury, które tworzą|przestrzennej |
| |Rzut prostokątny litery „L” |rzut litery „L” | |
| | | | |
| | |U: Uczniowie: | |
| | |a) rysują rzutnię (osie) | |
| | |b) oznaczają kolejność rzutów | |
| | |cyframi |kojarzenie faktów |
| | |c) rysują w 3 etapach rzut litery|swoboda wypowiedzi na forum klasy|
| | |„L” | |
| | | | |
| | | | |
| | | |doskonalenie pracy z linijką i |
| | | |cyrklem |
|V. Rekapitulacja pierwotna | |U:Pytania powtórzenio-we w |synteza wiedzy |
| | |postacie gry dydaktycznej, | |
| | |polegającej na dopasowaniu danego| |
| | |rzutu do figury | |
|VI. Kontrola i ocena | |Nauczyciel ocenia pracę uczniów | |
| | |na lekcji, odnotowując | |
| | |aktywno-ści | |
|VII. Praca domowa | |Wykonaj w zeszycie przedmiotowym | |
| | |rzut prostokątny litery „F” | |