Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Temat: „ Dzień i noc”
Prowadząca: Agata Głąbińska
Grupa wiekowa: 4 latki
Czas trwania: ok. 45 min
Cel ogólny:Dostrzeganie stałego następstwa dni i nocyCele operacyjne:Dziecko potrafi:
skojarzyć przeznaczenie rzeczy realnych i przedstawionych graficzniez czynnością fizjologiczną ludzi jaką jest sen
wypowiedzieć się na temat treści opowiadania „Królowa dnia i nocy”
potrafi kodować rytm i go odczytać
wymienić cechy nocy i dnia
opowiedzieć, dlaczego po dniu następuje noc, a po nocy dzień
przedstawić plastycznie swój sen
Metody: słowna, oglądowa, czynnościowa, twórcza
Formy: zbiorowa, indywidualna
Środki dydaktyczne: kocyk, piżama, koszula nocna; ilustracje: łóżko, lampa nocna; treść bajki „Królowa dnia i nocy”; kredki pastelowe, papier owe chmurki; koło hula- hop oraz kartoniki w kolorze żółtym i niebieskim, emblematy nocy i dnia (księżyc i słońce); piłka przedstawiająca kulę ziemską, latarkaPrzebieg zajęć:
1. Powitanie dzieci. Nauczyciel mówi: dzień dobry dziewczynki, dzień dobry chłopaki, te grzeczne i te łobuziaki. Powitajmy się wszyscy machając dłońmi do siebie i uśmiechnijmy się wesoło.
2. Wprowadzenie do tematu zajęć. Oglądanie rzeczy i ilustracji związanych ze snemi spaniem. Nauczyciel odkrywa rozłożone rzeczy: koc, kocyk, poduszka, piżama, koszulka nocna oraz ilustracje mebli do spania i lampki nocnej – dzieci oglądają, eksplorują, wypowiadają się wokół problemu. Czy te rzeczy i obrazki mogą być ze sobą i dlaczego?- Rozmowa ma doprowadzić do odkrycia, ze służą one do spania ludziom..- Co robią dzieci w dzień, a co robią nocą? Jak przygotowujemy się do snu? W co się ubieramy? Co należy zrobić zanim ułożymy się do snu?
7. Opowiadanie nauczyciela o następstwie dnia i nocy z wykorzystaniem sylwet – słońca i księżyca umieszczonego na wybranych dzieciach.
Zaczyna się dzień, słońce wstało. Jest rano. Słońce wędruje po niebie. Kończy się dzień (dziecko z emblematem księżyca kuca)i zaczyna się noc( dziecko z emblematem nocy wstaje) Jest noc. Księżyc świeci i mrugają gwiazdy z nieba. Noc się kończy, bo wstaje słońce. Zaczyna się dzień. Słońce wędruje po niebie. Zaszło , już kończy się dzień i zaczyna noc.
8. Układanie rytmu dnia i nocy.
Na dywanie kładziemy koło hula hop, dzieci otrzymują żółte i niebieskie kartoniki. Układają kartoniki na okręgu na przemian: żółty, niebieski, żółty, niebieski.. do zamknięcia całego okręgu. Wybrane dziecko wskazuje kartoniki i odczytuje: „dzień, noc, dzień, noc..”
9. Próba udzielenia odpowiedzi na pytanie „ Dlaczego po dniu następuje noc, a później znów nadchodzi dzień?”
Kiedyś wierzono, że Słońce obraca się wokół Ziemi. Ale jest zupełnie inaczej. Słońce nie porusza się. Nasza Ziemia obraca się wokół Słońca i wokół ...