Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
"7 NAWYKÓW SZCZĘŚLIWEGO DZIECKA" SEAN COVEY
Nawyk 2 – "Zaczynając coś, określ sobie cel działania" – Opracuj plan
Scenariusz zajęć dla klas 1-3
Cel:
➢ dziecko będzie rozumiało pojęcia: cel, plan,
➢ dziecko będzie umiało stworzyć plan krótkoterminowy,
➢ wdrożenie do umiejętności tworzenia planów na miarę możliwości ucznia,
I Część wstępna:
Zabawa w grupach:
Przugotuj listę dziesięciu przedmiotów, które bedą Co potrzebne do:
I. Wyjazdu w góry.
II. Wykonania remontu w mieszkaniu.
III. Przygotowania klasowego ogniska.
IV. Opieki nad psem.
II Część główna:
1. Burza mózgów: "Co to jest plan?"
(myśl, program, projekt, schemat, zamiar, zamysł, metoda, szkic itd.)
1. Określenie przez dzieci, co jest w życiu łatwe, a co trudne
(dzieci wymieniają propozycje zauważając, że dla każdego stopień
łatwości/trudności będzie różny).
2. Jak poradzić sobie z rzeczami trudnymi np. nauka jazdy na rolkach, nauka
pięknego czytania, oszczędzanie kieszonkowego, porządek w pokoju itd.
Praca w grupach.
Etapy nauki jazdy na rolkach:
- zakup rolek, kasku i ochraniaczy,
- dopasowanie odpowiedniego stroju do nauki,
- poproszenie o pomoc koleżanki, kolegi, rodziny,
- systematyczne ćwiczenia nawet w przypadku początkowych niepowodzeń,
- dalsze ćwiczenia doprowadzające do perfekcji.
3. Odczytanie opowiadania: "Igiełka i sprawdzian z ortografii" – rozmowa
kierowana z dziećmi na temat tekstu.
4. Pytania do dzieci:
- Czy plan jest potrzebny?
- W czym pomaga plan?
etapy i termin realizacji.
5. Zadanie: Zaplanuj jedną rzecz, której nie możesz zrobić od dawna; wyznacz
III Zakończenie – podsumowanie zajęć:
➢ Na dzisiejszej lekcji dowiedziałem/łam się ..........
➢ Dzisiaj nauczyłem/łam się ...............
➢ Zapamiętam, że ........................