Dodaj publikację
Autor
Anna Sady
Data publikacji
2020-06-11
Średnia ocena
0,00
Pobrań
15

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Chciałabym podzielić się z państwem scenariuszem zajęć z matematyki realizowanych w klasie IV – VIII (klasa łączona) Szkoły Podstawowej w Specjalnym Ośrodku Szkolno- Wychowawczym «Centrum Edukacji i Rozwoju» w Opocznie opracowanym dla potrzeb zdalnego nauczania.
 Pobierz (doc, 108,0 KB)

Podgląd treści


Chciałabym podzielić się z państwem scenariuszem zajęć z matematyki realizowanych w klasie IV – VIII (klasa łączona) Szkoły Podstawowej w Specjalnym Ośrodku Szkolno- Wychowawczym «Centrum Edukacji i Rozwoju» w Opocznie opracowanym dla potrzeb zdalnego nauczania.

Scenariusz zajęć dwugodzinnych z matematyki realizowanych
w klasie IV – VIII Szkoły Podstawowej w SOSW w Opocznie (klasa łączona)- zdalne nauczanie

Temat lekcji:
Jak narysować prostopadłość i równoległość?
Cel lekcji:
- Opanowanie umiejętności samodzielnego rysowania prostych prostopadłych i równoległych.

Planowane efekty:
Uczeń, po zrealizowanych zajęciach zna/wie:
- pojęcie prostopadłości i równoległości;
- potrafi samodzielnie narysować proste prostopadłe i równoległe;
- zna oznaczenia prostopadłości i równoległości i potrafi je samodzielne stosować.

Metody:
wiodąca:
- prezentacja;
wspomagająca:
- problemowa;
- opis;

Formy pracy:
- praca zdalna,
– praca samodzielna.

Materiały, środki dydaktyczne:
- 2 filmiki dydaktyczne;
- komputer z dostępem do Internetu;
- zeszyt w kratkę;
- rysunek ukazujący odcinki proste i równoległe;
- przybory geometryczne;
- przykładowy projekt (plan) mieszkania.

Przebieg zajęć:

1. Przypomnienie wiadomości i umiejętności z poprzedniej lekcji:
Na poprzedniej lekcji poznaliście pojęcie prostopadłości i równoległości. Dowiedzieliście się również, za pomocą jakich symboli zapisuje się to. Przypomnijmy sobie to.

Na poniższym rysunku mamy różne odcinki (rysunek dzieci otrzymały poczta elektroniczną lub mają udostępniony na wskazanej stronie internetowej).
[pic]

Wypisz samodzielnie, które z odcinków są prostopadłe, a które równoległe względem siebie. Do opisu używaj symboli określających prostopadłość i równoległość poznane na poprzedniej lekcji.
Udało ci się? Jestem pewna, że tak.

2. Zapoznanie uczniów z tematem lekcji:
Na dzisiejszej lekcji nauczymy się, jak samodzielnie narysować dwie proste lub dwa odcinki, które będą do siebie równoległe i dwie proste lub dwa odcinki, które będą do siebie prostopadłe.

3. Zasady rysowania prostopadłości:
Obejrzyj teraz filmik dotyczący prostopadłości. Pamiętaj, że jeśli w trakcie oglądania czegoś nie rozumiesz, to zawsze możesz filmik cofnąć i obejrzeć go sobie jeszcze raz albo nawet 10 razy- tyle razy ile tylko potrzebujesz.

https://www.youtube.com/watch?v=VqDF9DPDyW0

Zapisz teraz w zeszycie, jakie poznałeś dwa sposoby rysowania prostych prostopadłych za pomocą linijki i ekierki.

Przećwiczmy to. Przygotuj linijkę, ekierkę, ołówek i zeszyt i bierzemy się do pracy!
Narysuj samodzielnie dwie proste A i B, które będą względem siebie prostopadłe.
Udało się? Jestem pewna, że tak.
Teraz używając symbolu prostopadłości podpisz swój rysunek.

4. Zasady rysowania równoległości:
Teraz zajmiemy się nauką rysowania równoległości. Obejrzyj drugi filmik.

https://www.youtube.com/watch?v=1Ozu6HuQ2ZI

Zapisz teraz w zeszycie, jaka jest zasada rysowania prostych równoległych za pomocą linijki i ekierki.

I znowu, przećwiczmy to. Narysuj samodzielnie dwie proste C i D, które ...