Dodaj publikację
Autor
Anna Sady
Data publikacji
2020-06-11
Średnia ocena
0,00
Pobrań
12

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Chciałabym podzielić się z państwem scenariuszem zajęć z matematyki realizowanych w klasie IV – VIII (klasa łączona) Szkoły Podstawowej w Specjalnym Ośrodku Szkolno- Wychowawczym «Centrum Edukacji i Rozwoju» w Opocznie opracowanym dla potrzeb zdalnego nauczania.
 Pobierz (doc, 49,0 KB)

Podgląd treści


Chciałabym podzielić się z państwem scenariuszem zajęć z matematyki realizowanych w klasie IV – VIII (klasa łączona) Szkoły Podstawowej w Specjalnym Ośrodku Szkolno- Wychowawczym «Centrum Edukacji i Rozwoju» w Opocznie opracowanym dla potrzeb zdalnego nauczania.

Scenariusz zajęć z matematyki realizowanych
w klasie IV – VIII Szkoły Podstawowej SOSW w Opocznie (klasa łączona)- zdalne nauczanie

Temat lekcji:
Kolejność wykonywania działań- wprowadzenie.
Cel lekcji:
- Opanowanie umiejętności obliczania wartości wyrażenia arytmetycznego zgodnie z zasadą kolejności wykonywania działań.

Planowane efekty:
Uczeń, po zrealizowanych zajęciach zna/wie:
- kolejność wykonywania działań w wyrażeniach arytmetycznych, gdy nie występują nawiasy;
- rozwiązać proste wyrażenia algebraiczne stosując prawidłową kolejność wykonywania działań.

Metody:
wiodąca:
- prezentacja;
wspomagająca:
- problemowa;
- opis.

Formy pracy:
- praca zdalna;
- stymulacja,
- praca samodzielna.

Materiały, środki dydaktyczne:
- film dydaktyczny;
- komputer z dostępem do Internetu;
- poczta elektroniczna.

Przebieg zajęć:

1. Zapoznanie uczniów z tematem lekcji:

Czy jedliście kiedyś jajecznicę? Pewnie tak. A czy wiecie, jak się ją robili? Trzeba ją robić w pewien określony sposób.
Oto przepis na jajecznicę:
1. Na patelni rozpuść łyżkę masła.
2. Wrzuć na roztopione masełko drobno pokrojoną wędlinę np. szynkę.
3. Rozbij 3 jajka i wlej je na patelnię.
4. Dodaj do smaku sól i pieprz.
5. Na końcu posyp jajecznicę drobno pokrojonym szczypiorkiem.
6. Wszystko mieszaj do czasu aż zgęstnieje.
I gotowe!

Jak myślicie, co by się stało, gdybyśmy zmienili kolejność i najpierw dali na patelnię szczypiorek, potem pozostałe składniki a na końcu dopiero masełko? Macie rację. Nic by z tego nie wyszło. Trzeba przestrzegać określonej kolejności działań. Podobnie jest w matematyce. Aby dobrze obliczyć jakieś działanie, trzeba przestrzegać właściwej kolejności wykonywania działań. Na dzisiejszej lekcji poznamy te zasady.

2. Obejrzyj najpierw film:

https://www.youtube.com/watch?v=nJA54n6HuMY

3. Na podstawie obejrzanego filmiku zapisz w zeszycie 3 podstawowe zasady kolejności wykonywania działań.

4. Aby łatwiej zapamiętać te zasady nauczymy się prostego wierszyka. Zapisz go w zeszycie i naucz się na pamięć. Oto on:

NAJPIERW MATEMATYCZNY ASIE WYKONUJ DZIAŁANIA W NAWIASIE.
NASTĘPNIE DZIEL I MNÓŻ A WYNIK TUŻ-TUŻ.
NA KONIEC DODAWAJ I ODEJMUJ I O WYNIK SIĘ NIE PRZEJMUJ.

Fajny, prawda?!

5. Teraz poćwiczymy. Przepisz poniższe przykłady i rozwiąż je, pamiętając o kolejności wykonywania działań.
1) 2·3·7-11=
2) 25-11·2+11=
3) 2+5·4+2=
4) 12-36:6+2=
5) 14-25:5·2=

6. Podsumowanie lekcji.
Znasz już najważniejsze zasady wykonywania kolejności wykonywania działań. Jeśli kiedyś zdarzy się, że je zapomnisz, przypomnij sobie nasz wierszyk a wszystko będzie proste.

7. Praca domowa:
1 ...