Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz zajęć przeprowadzonych w dniu 14.11.2019 r.
grupie III – Misie
Temat: Jestem bezpieczny, bo wiem... – utrwalenie zasad bezpieczeństwa na
drodze.
Prowadząca: Ewa Szyszka
Grupa wiekowa: 3 i 4 latki
Obszar: IV 2, IV 5
CELE OGÓLNE:
wdrażanie do dbałości o bezpieczeństwo swoje i innych podczas poruszania się w pobliżu ulic,
umiejętne stosowanie wiedzy z zakresu ruchu drogowego,
wskazanie znaczenia noszenia odblasków, dzięki którym uczestnicy ruchu drogowego są bardziej widoczni na drodze, a przez to bardziej bezpieczni,
kształtowanie reakcji na sygnał wzrokowy,
doskonalenie nazewnictwa i znajomości kolorów podstawowych
równoważenie lateralne organizmu
CELE OPERACYJNE:
Dziecko:
rozwiązuje zagadki,
reaguje na sygnał wzrokowy,
zna zasady bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym jako pieszy,
zna kolory i wie, co oznaczają na sygnalizatorze świetlnym,
wie, dlaczego należy nosić odblaski,
wykonuje ćwiczenia rytmiczne wyrównujące napięcie mięśniowe po obydwu stronach osi ciała
METODY:
słowna, czynna, pokazowa, aktywizująca
FORMY:
indywidualna, zbiorowa
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
odtwarzacz CD, płyta CD, miś pluszowy, kamizelka odblaskowa, opaska na rączkę dla każdego dziecka, zagadki, przejście dla pieszych wykonane z białej taśmy, światła sygnalizatora - wycięte z kartonu koła w 3 kolorach (czerwony, żółty, zielony), ilustracje będące rozwiązaniem zagadek,odblaski dla każdego dziecka.
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1. Powitanie wierszem. Ilustrowanie treści wiersza ruchem ciała.
Na paluszki się wspinamy
W górę rączki wyciągamy
Do podłogi dotykamy
I ze sobą się witamy. Dzień dobry.
Nauczyciel przestawia dzieciom gościa specjalnego - misia ubranego w kamizelkę odblaskową,
który chce się dowiedzieć czy przedszkolaki wiedzą jak bezpiecznie przechodzić przez ulicę.
2. Słuchanie zagadki o odblaskach, rozwiązanie słowne oraz wskazanie odblasków w
stroju misia.
Gdy je mamy na sobie
jesteśmy widoczni na drodze,
jesteśmy bezpieczni,
choć mali błyszczymy,
świecimy w oddali! (odblaski)
3. Słuchanie zagadki o sygnalizatorze świetlnym, rozwiązanie słowne oraz wskazanie właściwej
ilustracji przedstawiającej jej rozwiązanie.
„Stoi przy drodze, na jednej nodze.
Kolorowym wzrokiem ruchem kieruje:
Jednych przepuszcza, innych zatrzymuje”. (sygnalizator świetlny)
4. „Sygnalizator świetlny”- zabawa rytmiczna I. Bisto do melodii „Skaczące kasztany”,
z wykorzystaniem sylwet sygnalizatorów świetlnych wykonanych uprzednio przez dzieci.
5. Słuchanie zagadki o przejściu dla pieszych, rozwiązanie słowne oraz wskazanie właściwej
ilustracji przedstawiającej jej rozwiązanie.
„Czarno- biała, w paski cała,
zamiast biegać po Afryce,
przejść pomaga przez ulicę” . (zebra)
6. Zabawa ruchowa z wykorzystaniem wiersza W. Chotomskiej „Gdy zamierzasz przejść przez
jezdnię ” - zabawa ilustrująca 5 zasad przechodzenia przez jezdnię (utrwalenie stron – lewa,
prawa.)
Na chodniku przystań bokiem
Popatrz w lewo bystrym okiem.
Skieruj w prawo wzrok sokoli.
Znów na lewo spójrz powoli.
Jezdnia wolna – więc przechodnie
Mogą przez nią przejść ...